"Ugotovili smo, da se je malo hvalil, pokazal nov tulec za službeno orožje, vzel pištolo, vzel naboje in jih dal nazaj, repetiral pištolo, v nekem trenutku pa – najverjetneje zaradi slabega rokovanja z orožjem – izstrelil naboj, ki je zadel dekle," je po poročanju hrvaških medijev povedal načelnik Osiješko-baranjske policijske uprave Ladislav Bece.
Zatrdil je še, da policija razpolaga s podatkom zadnjega komuniciranja 21-letne študentke Mihaele Berak, po katerem je od njene zadnje komunikacije do trenutka, ko je 27-letni policist Marko Smažil poklical številko 112 in dogodek poskušal prikazati kot samomor, minilo nekaj minut.
S tem je ovrgel neuradne informacije, da naj bi med dogodkom in njegovim klicem na pomoč minili kar dve uri. "To je napačna informacija. O podrobnostih ne morem govoriti, imamo pa komunikacijo dekleta in lahko rečem, da je od njene zadnje komunikacije do njegovega klica na 112 minilo nekaj minut. V tistem prvem klicu je skušal prikazati, da gre za samomor in da se je dekle ustrelilo," je pojasnil.
'Hitro smo ugotovili, da ni šlo za samomor'
"Naša ekipa je prišla na ogled kraja, poklicali smo okrožno državno tožilstvo, namestnica tožilke je vodila ogled, potekalo je fotografiranje, odkrivanje in zavarovanje sledi ... Zelo hitro smo ugotovili, da ni šlo za samomor, pač pa jo je ustrelil on," je še dejal.
Zjutraj so ga prijeli in odpeljali v pripor.
Bece je povedal še, da so ugotovili, da sta se Smažil in Berakova poznala približno en mesec in da je ona večkrat prišla k njemu v stanovanje."Usodnega dne je delal do 18. ure in si v službi izposodil nov tulec za pištolo. Prišel je domov, zvečer pa je Mihaela prišla v njegovo stanovanje, kjer se je malo pozneje zgodil tragični dogodek."
Komentiral je tudi dejstvo, da je državno tožilstvo policijsko kvalifikacijo hudega kaznivega dejanja zoper splošno varnost in ogrožanje življenja in premoženja s splošno nevarnim dejanjem s smrtno posledico prekvalificiralo v umor. "Zdaj je kvalifikacija umor, v prihodnjih mesecih pa bodo potekala preiskovalna dejanja in zbiranje dokazov, kot so preiskave mobilnih telefonov in morebitna izvedenska poročila, tako da ne pomeni, da bo na koncu ta kvalifikacija tudi ostala. V tem ne vidimo ničesar spornega," je še povedal.
Nesreča ali naklepni umor?
Po informacijah, ki jih je pridobil Index, okrožno državno tožilstvo vztraja pri kvalifikaciji, da je šlo za umor, na kar naj bi nakazovalo vse, kar je bilo doslej ugotovljeno pri preiskavi. Po neuradnih informacijah naj bi policist šele dobro uro po dogodku poklical številko 112. Njim, ne pa policiji, je lažno prijavil, da je Mihaela naredila samomor. Vmes naj bi opravil tudi telefonski klic, a ni znano, koga je poklical oz. ali je govoril s kom na policiji. Prav tako naj bi v tistem času opral oblačila in se stuširal, mogoče pa je tudi, da je premaknil pištolo, da je bilo vse skupaj videti kot samomor.
Po njihovih informacijah je okrožno državno tožilstvo že med preiskavo podvomilo v policijsko različico zgodbe, po kateri naj bi šlo za malomarno ravnanje z orožjem. Še vedno sicer ne izključujejo povsem možnosti, da je šlo za nenamerno dejanje, neuradno pa naj bi dodatni dokazi potrjevali, da je šlo za umor.
Index je objavil tudi glasovna in tekstovna sporočila iz aplikacije Whatsapp, ki so razkrila, da sta se Mihaela in Marko skregala, ona pa se je nato prijateljici pritoževala, da "ni normalen", da "dela dramo", da je obseden, posesiven in manipulativen ter da bi drugim dekletom svetovala, naj bežijo od njega.
Sporočila razkrivajo tudi, da sta se Mihaela in Marko poznala zgolj površno, da sta si intenzivno dopisovala le štiri dni in da sploh nista bila v zvezi.
Hrvaška policija se je sicer zaradi primera znašla pod plazom kritik, češ da je poskušala zadevo pomesti pod preprogo in zaščititi enega izmed svojih sodelavcev.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.