Republikanski guverner Arizone Doug Ducey je sredi maja odpravil svoj ukaz, naj prebivalci ostanejo doma, čeprav so ga lokalni strokovnjaki za javno zdravje skoraj rotili, naj nekoliko počaka, saj so novi primeri okužb še vedno počasi naraščali. Takrat je bilo na intenzivni negi 340 bolnikov, sredi tega tedna so samo v enem dnevu potrdili 1500 novih okužb in 25 mrtvih. Zdravstveno osebje opozarja, da jim bo ob tako skokovitem naraščanju okužb hitro zmanjkalo prostih postelj, toda Ducey pravi, da ne gre za krizo, pač pa naj bi številke naraščale, ker opravljajo dvakrat več testiranj. Toda Marcy Flangan, direktorica oddelka za javno zdravje v največjem arizonskem okrožju Maricopa, se ne strinja. "Imamo dovolj podatkov, da to povečanje ni samo zaradi večjega števila opravljenih testov," je dejala uradnica, ki bdi tudi nad Phoenixom, petim največjim mestom v ZDA.
Podobno kot guverner Arizone razmišljajo v Teksasu, Arkansasu, Južni in Severni Karolini, Nevadi, Oregonu, na Florida in v Utahu. V vseh zveznih državah se spoprijemajo z novimi rekordi števila na novo obolelih, število novih bolnikov v bolnišnicah se je ponekod povečalo za več kot tretjino. A hkrati povsod vztrajajo, da se ne bodo vrnili k strožjim ukrepom za preprečevanje širjenja okužb. Zdravstveni strokovnjaki so zelo previdni pri iskanju vzrokov, toda izhodiščna točka se zdi praznik dan spomina. Na neuradni začetek poletja so se Američani v zveznih državah, kjer ni bilo več omejitev zbiranja, odpravili na obale, v parke in na pohode. Danes bodo restavracije v Teksasu lahko sprejele že tri četrtine običajnega števila gostov, kljub temu da so v sredo tretji dan zapored presegli število dnevno sprejetih bolnikov, okuženih s koronavirusom.
Republikanski guverner Arkansasa Asa Hutchinson je stal ob zaslonu, kjer so se krivulje obolelih strmo vzpenjale navzgor, a hkrati hladnokrvno oznanil, da bodo prihodnji teden začeli naslednjo stopnjo odpravljanja ukrepov. "Američani so znova aktivni, ne moremo jih zvezati in postaviti pod nadzor, razen če se prostovoljno odločijo, da je to potrebno za njihovo zdravje in zdravje njihove družine," je sporočil v sredo. In dodal, da ni dokazov o povezavi med odpiranjem lokalov in naraščanjem okužb. Zvezna država je v zadnjih dveh tednih devetkrat dosegla novo najvišje število dnevno okuženih. Podobno je v Južni Karolini, a je tamkajšnji republikanski guverner Henry McMaster dejal, da "zapiranje države ni rešitev, ljudem moramo omogočiti, da lahko delajo in zaslužijo za preživetje".
Umiranje je sprejemljivo
Ne samo da ne želijo znova zaostriti ukrepov, guverner Ducey je celo namenoma ukazal, da lokalne skupnosti v Arizoni ne smejo sprejeti svojih ukrepov, s katerimi bi skušali omejiti širjenje koronavirusa. Podobno velja za Arkansas. Na Floridi so konec maja, ko je začelo naraščati število novih primerov, prenehali poročati o novih pacientih, ki kažejo gripi podobne simptome. Po napovedi dr. Ashisha Jhaa, direktorja inštituta za globalno zdravje na univerzi Harvard, bodo ZDA ob sedanji ravni umiranja, med 800 in 1000 ljudmi na dan, septembra presegle število 200.000 mrtvih. "Kot država smo nekako sklenili, da je več sto tisoč mrtvih Američanov povsem sprejemljivo, kar se mi zdi neverjetno," ugotavlja dr. Jhaa.
Hkrati meni, da bosta zadnja dva tedna protestov po vseh ZDA pospešila širjenje okužb. Podobno svari tudi dr. Anthony Fauci, direktor Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, ki je v zadnjih treh mesecih postal najprepoznavnejši strokovnjak boja proti pandemiji. Protesti in odziv policije sta po njegovih besedah "idealen način" za prenašanje koronavirusa. Pri čemer je tudi pandemija znak izjemne rasne neenakosti, saj temnopolti Američani umirajo skoraj dvakrat pogosteje od povprečja celotne populacije. Kljub vsemu temu delovna skupina Bele hiše za koronavirus počasi ustavlja svoje delo. Predstavniki vlade, na čelu s predsednikom države, pa ne nosijo mask in dajejo zgled, da te niso potrebne.
Drobni tisk Trumpove kampanje
Tako se ne gre čuditi, da se širijo primeri kot v močno konservativnem kalifornijskem okrožju Orange, kjer je v ponedeljek zaradi groženj s smrtjo odstopila pooblaščenka za javno zdravje dr. Nichole Quick. Njen greh je bil, da je zahtevala nošenje mask v javnosti, vodstvo okrožja pa je naslednji dan odpravilo njen ukaz. Po okraju se medtem širijo za lase privlečene trditve, da so maske nevarne, ker naj bi zniževale raven kisika v krvi. Medtem se je Kalifornija povzpela med države, ki dosegajo novo rast in svoje najvišje številke znanih primerov okužb.
Donald Trump, ki ga kritiki obtožujejo, da je z zavračanjem nevarnosti pandemije februarja in v delu marca med glavnimi krivci za več kot sto tisoč mrtvih, medtem pritiska za vrnitev k normalnim razmeram. V Beli hiši se menda skoraj nihče več ne drži pravil o dveh metrih razdalje in nošenju mask. Podpredsednik Mike Pence, ki vodi ukrepe proti pandemiji, je na družbenem omrežju objavil – in nato hitro zbrisal – fotografijo sestanka s svojim osebjem, kjer se je več deset ljudi gnetlo v sobi, nihče pa ni nosil maske.
Predsednik države prireja volilna zborovanja v zaprtih dvoranah, prvo bo naslednji petek v Tulsi v zvezni državi Oklahoma, ki je že skoraj povsem odpravila ukrepe. Trumpova kampanja pa ob prijavi na zborovanja v drobnem tisku sporoča, da na njih obstaja nevarnost okužbe in da se odrekajo tožbi proti kampanji.
Nasmeški za krizo
Predsednik se sooča s poraznimi rezultati javnomnenjskih raziskav, saj so posledice pandemije povsem uplahnile veter v jadrih za morebitno ponovno izvolitev. Zato so včeraj iz Bele hiše prihajala zagotovila, da kljub valu okužb na jugu in v sredini države ne bodo ponovno ustavili gospodarstva. Nov strah pred pandemijo je v četrtek povzročil skoraj sedemodstotni padec osrednjega borznega indeksa Dow Jones. Prejšnji optimizem naložbenikov je temeljil predvsem na poceni denarju, s katerim sta centralna banka Fed in kongres preplavila gospodarstvo. Toda tega se premalo steka v žepe Američanov, mencanje republikanske večine v senatu, ki se obotavlja s sprejetjem tretjega paketa pomoči za mesta in zvezne države, pa najbolj občutijo javni uslužbenci vse bolj obubožanih lokalnih skupnosti.
V Beli hiši so si kot krivca za četrtkov globok zdrs zbrali vrh Feda, pogodu jim ni bila napoved predsednika banke Jeroma Powella, da ZDA čaka dolgo gospodarsko okrevanje in da bo potrebna dodatna pomoč zveznih oblasti. Trump je hitro čivknil, da Fed "tako pogosto nima prav", in dodal, da bo 2021 "eno najboljših let v zgodovini". Njegov ekonomski svetovalec Larry Kudlow pa je dejal, da bi se moral "Powell na tiskovnih konferencah nekoliko sprostiti, tu pa tam nasmešek, malo optimizma, prav?". Po njegovih besedah mu bodo omogočili nekoliko medijskega treninga. Toda treniranje medijev je morda uporabno za Trumpove politične kampanje, kljub zimskim nasmeškom in optimizmu v Beli hiši pa so ZDA postale država, ki jo je pandemija najbolj prizadela. In ji še vedno kaže zobe.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.