Ne zgolj Kitajska, z vse večjim številom okuženih in smrtnih žrtev zaradi novega koronavirusa se soočajo v Južni Koreji, Iranu in sosednji Italiji. Tu so danes potrdili že četrto smrtno žrtev.
Samo na Kitajskem so potrdili že več kot 77.000 okuženih, umrlo je več kot 2600 ljudi, poroča BBC. V preostalih državah sveta, kjer so do sedaj zabeležili primere okužbe s koronavirusom, pa so po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) zabeležili več kot 1200 obolelih. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus svari, da je priložnost za zajezitev virusa vse manjša. Znanstvenike po svetu skrbi predvsem povečanje števila primerov zunaj Kitajske, v Južni Koreji, Italiji in Iranu.
Danes je dejal, da je naraščanje števila novih okužb z novim koronavirusom zaskrbljujoče, a še ne gre za pandemijo. Se je pa treba nanjo pripraviti.
"Nenadno povečanje primerov v Italiji, Iranu in Južni Koreji je zelo zaskrbljujoče," je povedal Tedros v Ženevi. "Zaenkrat vidimo epidemije v različnih delih sveta," je pojasnil. Poudaril je, da še ne gre za pandemijo. "Treba se je osredotočiti na zajezitev in storiti vse, da se pripravimo na morebitno pandemijo", je še izpostavil.
Strokovnjaki WHO, ki so skupaj s kitajskimi kolegi obiskali prizadete province na Kitajskem, so se vrnili s pomembnimi ugotovitvami, je še povedal generalni direktor WHO. Ugotovili so, da je izbruh novega koronavirusa konec januarja dosegel vrhunec, je pojasnil. DNK virusa pa se ni bistveno spremenil.
Stopnja umrljivosti izven Wuhana, kjer se je virus prvič pojavil, znaša 0,7 odstotka. Ljudje z blagimi simptomi se pozdravijo v dveh tednih, tisti s hudimi pa potrebujejo od tri do sedem tednov, je ugotovitve strokovnjakov WHO še pojasnil Tedros.
Virus se je iz Kitajske razširil že v več kot trideset držav po vsem svetu. Okužilo se je že skoraj 80.000 ljudi, umrlo pa jih je več kot 2600.
Iranski uradnik: v Qomu že 50 mrtvih v zadnjem mesecu. Oblasti to zanikajo
Zgolj danes so prve primere koronavirusa potrdili v Afganistanu, Kuvajtu, Bahrajnu in Iraku - povsod gre za osebe, ki so se vrnile iz Irana. Iranska tiskovna agencija ILNA pa je danes poročala, da je v iranskem mestu Qom zaradi koronavirusa v tem mesecu, natančneje od 13. februarja, umrlo že vsaj 50 ljudi. Gre za veliko večjo število od zadnje uradne številke. Še nekaj ur pred tem so namreč poročali, da je v Iranu skupno okuženih 43 oseb, umrlo naj bi jih 12, piše AP.
ILNA navaja uradnika Ahmada Amiriabadija Farahanija, ki trdi tudi, da je v karanteni v omenjenem mestu trenutno več kot 250 oseb. Iranskega zdravstvenega ministra pa je obtožil zavajanja javnosti in prikrivanja resničnega obsega izbruha bolezni.
Njegove navedbe so kasneje zanikale oblasti v Teheranu, pristojni minister Iraj Harirchi pa je znova zatrdil, da so zabeležili 12 mrtvih in 66 okuženih.
Armenija je medtem zaprla svojo mejo, vstop v državo za vse osebe iz Irana omejuje tudi Turčija.
V celotni regiji se krepi zaskrbljenost, da Iran predstavlja večje središče širjenja koronavirusa, ter da se je virus že začel širiti, preden so zaznali prve primere.
Največ primerov zunaj Kitajske sicer beležijo v Južni Koreji, kjer so zgolj v ponedeljek potrdili novih 161 primerov. Do sedaj je umrlo sedem oseb. Število primerov se je hitro začelo povečevati, ko so med člani verske sekte v mestu Daegu odkrili večje število okuženih, in v samo tednu dni naraslo za več kot 700. Mesto je v karanteni.
Kitajske oblasti so medtem v ponedeljek sprva oznanile, da bodo omilile karanteno v epicentru izbruha Vuhanu, a so napoved kmalu preklicale. Prav tako so zaradi izbruha koronavirusa - prvič od časa kulturne revolucije - preložili zasedanje vsakoletne ljudske skupščine, poroča Guardian.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.