Tujina

Priporočila za neevrske države: Pri plačilu s kartico izberite plačilo v lokalni valuti

Ljubljana, 22. 06. 2021 16.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tadeja Voščun
Komentarji
6

Če se odpravljate v tujino, morate poleg dokazil o cepljenju, testiranju ali prebolevnosti in urejenem zdravstvenem zavarovanju za tujino poskrbeti tudi za varno uporabo plačilnih kartic. Za vse države, kjer valuta ni evro, predhodno preverite menjalne tečaje, na bankomatu izberite dvig v lokalni valuti brez konverzije in v vseh primerih velja, da pred potovanjem preverite veljavnost plačilnih kartic.

Združenje bank Slovenije (ZBS) je za vse, ki potujete v tujino, pripravilo nekaj koristnih nasvetov za varno uporabo plačilnih kartic na počitnicah v tujini. Primeri veljajo za vse tuje države, kjer valuta ni evro. 

Za primer vzemimo Hrvaško. Ker so menjalni tečaji v menjalnicah in bankah na Hrvaškem različni, strankam bank in hranilnic priporočajo, da se pred menjavo gotovine pozanimate o veljavnih tečajih. Na mestih, kjer se tuja valuta v evro preračuna po menjalnih tečajih kartičnih sistemov Mastercard in Visa, priporočajo uporabo plačilnih kartic, saj so ti tečaji praviloma ugodnejši kot tečaji bank in menjalnic. 

Imetnikom kartic svetujejo, da izberete dvig v lokalni valuti brez konverzije.
Imetnikom kartic svetujejo, da izberete dvig v lokalni valuti brez konverzije. FOTO: Dreamstime

Tudi za menjavo evrov v kune v menjalnicah ob meji velja, da je treba predhodno preveriti veljavne tečaje. 

Dvigovanje na bankomatih v tujini

Bankomat v tujini pred dvigom gotovine vedno ponudi dve možnosti, in sicer dvig s konverzijo ali dvig gotovine v lokalni valuti. "V primeru, da izberete dvig s konverzijo, bo pri preračunu v evre uporabljen tečaj lokalne banke, ki je lastnica bankomata. V primeru, da izberete dvig v lokalni valuti, bo preračun v evre izveden po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so običajno ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. Zato imetnikom kartic svetujemo, da izberejo dvig v lokalni valuti brez konverzije."

Pri ZBS opozarjajo, da ste pri dvigu na tujih bankomatih pozorni na morebitne dodatne zaračunane stroške z naslova enkratnih nadomestil za dvig gotovine oziroma pribitkov na menjalni tečaj (če se odločite za valutno konverzijo). "Prej omenjena stroška se lahko zaračunata zgolj in samo ob izrecnem vašem privoljenju," dodajajo. 

Stroški nadomestila gotovine in konverzija z morebitnim pribitkom na menjalni tečaj se lahko pojavita tudi znotraj iste transakcije, zato strankam svetujejo, da pozorno spremljate sporočila na bankomatih.

Plačilo s kartico na prodajnem mestu

Če na POS terminalu za plačilo blaga ali storitev izberete plačila v lokalni valuti, se bo preračun v evre izvedel po tečaju mednarodnih kartičnih sistemov. V primeru, da boste izbrali možnost plačila s konverzijo, bo preračun izveden po tečaju lokalne banke - lastnice prodajnega mesta. Svetujejo torej, da storite enako kot pri dvigu gotovine na bankomatu, in sicer izberete plačilo v lokalni valuti (brez konverzije). 

Pri plačilu s kartico na prodajnem mestu izberite plačilo v lokalni valuti.
Pri plačilu s kartico na prodajnem mestu izberite plačilo v lokalni valuti. FOTO: Dreamstime

Koliko gotovine vzeti s seboj na dopust?

Svetujejo, da poleg uporabe kartice na pot vzamete tudi nekaj gotovine. "Tisti, ki potujete daleč in za dlje časa, velja iz varnostnih razlogov razmisliti tudi o uporabi dveh mednarodnih kartic."

Varni na potovanju

- Če potujete v tujino, je dobro razpolagati z več različnimi mednarodnimi plačilnimi karticami, različnih blagovnih znamk oz. mednarodnih kartičnih sistemov.

- Pred potovanjem preverite veljavnost plačilnih kartic, razpoložljiv limit, v svoji banki ali pa hranilnici pa se pozanimajte o morebitnih omejitvah poslovanja s plačilnimi karticami v državah, kamor potujete.

- Preverite tudi vaše kontaktne podatke oz. pravilnost telefonske številke, na katero prejemate sporočila oziroma morebitna obvestila s strani vaše banke.

- Pred potovanjem se pozanimajte v svoji banki ali hranilnici o kontaktih v primeru težav s plačilnimi karticami. Plačilne kartice in gotovino hranite ločeno, tako v primeru kraje ne boste ob vse plačilne instrumente.

- V gneči imejte torbico, denarnico ali mobilno napravo tesno ob sebi.

- V hotelskih sobah ali apartmajih uporabljajte sefe za hranjenje dragocenosti, gotovine, plačilnih  kartic in mobilnih naprav.

- Pri plačevanju s plačilno kartico pred podpisom ali vnosom PIN-številke oz. pred izvedbo plačila prek  Mobilne denarnice preverite informacije na računu, POS-izpisku ali POS-terminalu.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

procesoid
22. 06. 2021 21.59
-2
Če imaš prave karte v žepu srajce, ne rabiš plačilnih kartic, pa to..
inet
22. 06. 2021 18.24
+6
Bravo,, odličen članek, kratko jasno, brez osebnih mnenj. Čista 5. 🤗
Rde?a barva
22. 06. 2021 17.49
-1
V Sloveniji bomo kmalu plačevali s forinte.
Rožice že odcvetajo
22. 06. 2021 17.32
+5
Poleg tega moraš "naštudirati" bankomate, ker tam preko morja jih imajo od kar nekaj firm in ene provizije so kar visoke.
Rde?a barva
22. 06. 2021 17.51
+7
To je ena firma ''Euronet'' ameriška, ki se je treba izogibat.
Potouceni kramoh
22. 06. 2021 20.50
+5
HPB hrvatska postanska banka velik ovinek okol bankomata!Za dvig 150 evrov v kunah placilo provizije skoraj 14 evrov.Hrvatski lopovi!