Prošnjo za "zaščito" in pomoč njihovemu gospodarstvu, da zadrži pritisk Moldavije, je Pridnestrje Rusiji namenilo po srečanju več sto uradnikov v tej nepriznani regiji, poroča Guardian. Poziv so izdali v sredo, dan pred napovedanim letnim nagovorom ruskega predsednika Vladimirja Putina. Čeprav so obstajale govorice, da bi lahko Putin med letnim nagovorom tej separatistični regiji izrazil podporo, pa se to naposled ni uresničilo.
Pridnestrje, v katerem živi pretežno rusko govoreče prebivalstvo, se je od Moldavije odcepilo leta 1990, iz bojazni, da bi se po razpadu Sovjetske zveze Moldavija priključila Romuniji. Vse od takrat ostaja v orbiti Kremlja, Moskva pa ima vse od leta 1992 tam nameščenih več kot tisoč vojakov.
Na zasedanju je kongres sprejel resolucijo, v kateri je zapisano, da se bo "z zahtevo za izvajanje ukrepov za zaščito Pridnestrja pred naraščajočim pritiskom Moldavije" obrnil na oba domova ruskega parlamenta. Kot poroča ruski državni medij RIA Novosti, je Kremelj po pozivu regije dejal, da je zaščita njihovih "rojakov" prednostna naloga.
Moldavija od pridnestrskih podjetij zahteva, da uvozne dajatve plačujejo v osrednji državni proračun
Kaj pa naj bi "pritiski moldavske vlade" sploh pomenili? Moldavija je predhodno sporočila, da bo od pridnestrskih podjetij zahtevala, da uvozne dajatve plačujejo v osrednji državni proračun. Slednje naj bi v veljavo stopilo že januarja.
Sredin kongres uradnikov je sprva sprožil zaskrbljenost, da bi lahko Moskva nadaljevala s svojim dolgoletnim načrtom destabilizacije vse bolj prozahodne moldavske vlade. Po začetku vojne v Ukrajini pa je Kišinjev zaskrbljen tudi zaradi možnosti, da bi lahko Kremelj Pridnestrje uporabil za začetek nove fronte na jugozahodu, v smeri Odese.
Moldavija, ki se poteguje tudi za priključitev Evropski uniji, je sicer srečanje v Pridnestrju in poziv, ki je sledil, označila za "golo propagando", s katero se regija skuša prebiti na naslovnice medijev. Predsednica Moldavije Maia Sandu je na vrhu držav jugovzhodne Evrope v Albaniji dejala, da njena država ostaja zavezana mirni rešitvi pridnestrskega konflikta. "To, kar vlada počne danes, so majhni koraki za ponovno gospodarsko integracijo države," je dejala.
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller pa je dejal, da pozorno spremljajo dejanja Moskve v Pridnestrju in razmere v regiji. Dogajanje je komentiral tudi poljski premier Donald Tusk, ki je dejal, da so napetosti v Pridnestrju nevarne za regijo. "Težava ni nova," je dejal in dodal, da je "grožnja ruskega posredovanja ali vsaj njihove provokacije nekaj trajnega".
"Za pozivi separatistov stoji Rusija"
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock vidi vzporednice med dogajanjem v Moldaviji in začetki konflikta v Ukrajini. Pred leti smo videli, kako je ruski predsednik Vladimir Putin izkoriščal manjšine v vzhodni Ukrajini, da bi jih pripravil na kasnejšo agresijo, je dejala Baerbockova med današnjim obiskom spominskega obeležja v nekdanjem koncentracijskem taborišču v Ravensbrücku.
"Lažni referendumi, lažni postopki za destabilizacijo druge države so kršitev mednarodnega prava," je opozorila in dodala, da že nekaj časa opažajo, da v Moldaviji prihaja do destabilizacije od zunaj, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Tudi v Parizu ocenjujejo, da za poskusi destabilizacije v Moldaviji "zelo verjetno" stoji Rusija. "Moldavija se sooča z vse bolj agresivnimi poskusi destabilizacije, ki jih najverjetneje vodi Rusija," je danes dejal tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva in ocenil, da je "poziv k tako imenovani zaščiti Moskve znan scenarij", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V Bruslju so sporočili, da spremljajo razmere v Pridnestrju, pri tem pa izrazili prepričanje, da je stabilnost v tej regiji v interesu vseh strani. Kot je povedal zunanjepolitični govorec Evropske komisije Peter Stano, so v stalnem in tesnem stiku z moldavskimi oblastmi in verjamejo, da bodo te storile vse, kar je v njihovi moči, da obvladajo razmere.
Ameriški State Department je že v sredo poudaril, da ZDA odločno podpirajo suverenost in ozemeljsko celovitost Moldavije znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller je dejal še, da spričo vse bolj agresivne in destabilizirajoče vloge Rusije v Evropi pozorno spremljajo dejanja Rusije v Pridnjestrju in razmere v regiji.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.