Po tem, ko se je Evropa ob začetku kurilne sezone znašla na pragu plinske krize, ki sta jo sprožila zvišanje cen in upad zalog zaradi mrzlega konca lanske zime, na ruskega predsednika Vladimirja Putina letijo številne kritike, da je za to kriva Rusija. Ta naj namreč namenoma ne bi povečala dobave plina v Evropo, zato da bi staro celino prisilila k sklenitvi dolgoročnejših pogodb in k uradni potrditvi kontroverznega Severnega toka 2, ki pod Baltskim morjem povezuje Rusijo in Nemčijo.
Putin je na današnjem energetskem forumu v ruski prestolnici te očitke zavrnil in za nastale razmere okrivil sistemske napake na evropskem energetskem trgu. "Nekateri skušajo svoje napake pripisati drugim," je dejal. Rusija je po njegovih besedah pripravljena okrepiti izvoz plina. "Če nas bodo prosili za povečanje dobav, smo pripravljeni na to. Dobave povečujemo toliko, kolikor nam naročijo naši partnerji," je pojasnil.
Ruski minister za energetiko Nikolaj Šulginov pa je danes izpostavil, da bodo morale biti za povečanje dobave plina v Evropo sklenjene nove pogodbe. Dodal je, da je Rusija "zanesljiv partner". Ruski uradniki že več tednov ves čas ponavljajo, da z aktualnimi dobavami izpolnjujejo pogodbe, sklenjene z evropskimi kupci.
Evropska komisija je sicer danes razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg.
Medtem je bilo na današnjem energetskem forumu v Moskvi slišati tudi načrte Rusije, sicer ene največjih proizvajalk nafte in plina na svetu, da bo do leta 2060 postala ogljično nevtralna država. Putin se je zavezal, da bodo stremeli k izpolnitvi tega cilja, pri tem pa izrazil prepričanje, da bosta vlogi nafte in premoga v prihodnosti vse manjši.
Kot navaja AFP, je bil Putin dolgo znan po skepsi glede človeške odgovornosti za segrevanje ozračja, v zadnjih mesecih pa je obrnil ploščo. Že junija je tako ruski vladi naložil, naj pripravi načrt za znižanje ravni ogljičnih izpustov pod raven EU do leta 2050.
Rusija je trenutno četrta največja proizvajalka izpustov ogljika, mnogi znanstveniki pa menijo, da je država, posebej sibirska in arktična regija, med tistimi, ki so najbolj izpostavljene podnebnim spremembam.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.