Kot je Christiane Amanpour povedala gledalcem v javljanju v živo, je že uspešno prestala zahtevnejšo operacijo odstranitve, zdaj pa je v večmesečnem procesu zdravljenja s kemoterapijo. Kot je pojasnila, se je tako odločila, ker ima tako najboljše dolgoročne možnosti za uspešen boj s to boleznijo. Dodala je, da je prepričana, da bo bolezen premagala.
63-letna Amanpourjeva je ena od najbolj poznanih svetovnih novinark, njeno področje je pokrivanje mednarodnih konfliktov. Zaradi diagnoze zadnjih nekaj mesecev ni opravljala svojega dela. Kot je dodala, je hvaležna, ker ima zdravstveno zavarovanje in požrtvovalne zdravnike. Poudarila je, da je rak jajčnikov prepogost in prizadene milijone žensk po svetu. Ženske je pozvala, da se izobrazijo o tej bolezni in se naučijo prepoznavati njene znake. Pozvala je tudi k preventivnim pregledom, ki so izjemno pomembni za zgodnje odkrivanje raka.
Rak jajčnikov je med pogostejšimi ginekološkimi raki. Po podatkih iz Registra raka Slovenije je leta 2016 za rakom jajčnikov na novo zbolelo 129 žensk, umrlo pa jih je 147. Zaradi nespecifičnih začetnih simptomov in s tem povezanega poznega odkrivanja ima rak jajčnikov najvišjo smrtnost med vsemi ginekološkimi raki. ¾ bolnic z rakom jajčnikov ima bolezen odkrito v razsejanem stadiju, več kot polovica bolnic umre v petih letih po diagnozi. Rak jajčnikov se najpogosteje pojavlja pri ženskah po menopavzi, 10 % bolnic pa je ob postavitvi diagnoze mlajših od 40 let. Raka jajcevodov letno odkrijejo pri približno 13 ženskah. Ima podobne simptome, diagnostiko in zdravljenje kot epitelijski rak jajčnikov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.