"Ta skrajni odziv je popolnoma sorazmeren z resnostjo in tveganjem kibernetskega napada, ki je grozil, da bo ohromil javne storitve, izbrisal digitalne sisteme in vdrl v državne evidence, ukradel vladno intranetno elektronsko komunikacijo ter sprožil kaos in negotovost v državi," je po poročanju Reutersa dejal Edi Rama.
"Svet ministrov se je odločil za prekinitev diplomatskih odnosov z Islamsko republiko Iran, ki prične veljati takoj," je dejal Rama. Po njegovih navedbah sicer napad ni bil uspešen. "Škoda se lahko šteje za minimalno v primerjavi s cilji agresorja. Vsi sistemi so po napadu ponovno delovali v celoti in ni prišlo do nepovratnega brisanja podatkov," je pojasnil.
V mesecu julija je namreč v Albaniji prišlo do kibernetskega napada, ki je za nekaj časa paraliziral vladne spletne strani, zapreti pa so morali tudi spletne vladne storitve.
Prejšnji mesec je podjetje za kibernetsko varnost Mandiant ocenilo, da je julijski napad izvedel Iran, čeprav je bila verjetno osumljenka Rusija, kot so zapisali številni ameriški mediji. ZDA so kibernetski napad ostro obsodile.
Odnosi med Albanijo in Iranom so že leta zaostreni, kar je posledica tega, da je Tirana na svojih tleh gostila iransko levičarsko opozicijsko skupino Mudžahedin-e Kalk (MEK), znano kot Ljudska mudžahedinska organizacija Irana. Albanija, ki je od leta 2009 tudi članica Nata, je v gostovanje okoli 3000 članov skupine na zahtevo ZDA in ZN privolila leta 2013.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.