Rast povpraševanja po električnih avtomobilih in priključnih hibridih v Nemčiji pripisujejo državnim subvencijam, in sicer v višini do kar 9.000 evrov. Največji trg za proizvajalce tovrstnih vozil ostaja Kitajska. Lani so tako prvič registrirali 1,25 milijona električnih avtomobilov in priključnih hibridov, kar je več kot ena tretjina celotne proizvodnje.
Na svetu imamo tako trenutno 10,9 milijona električnih avtomobilov, od tega je bilo lani prvič registriranih 3,18 milijona. Lahko bi dejali, da se trg električnih avtomobilov uspešno razvija, še posebej v državah Evropske unije, medtem ko na Kitajskem nekoliko stagnira. Medtem, ko se je število kupcev tovrstnih avtomobilov na Kitajskem lani povečalo zgolj za tri odstotke, se je v povprečju na svetu za kar 38 odstotkov.
Za takšne številke sta torej predvsem zaslužni Evropa ter predvsem nemški trg, katerega rast je bila kar 264-odstotna in tako tudi najvišja na svetu. Celotna Evropa, vključno z Evropsko unijo, Veliko Britanijo, Norveško, Islandijo in Švico je lani dosegla 134-odstotno rast števila prvih registracij električnih avtomobilov. Električni avtomobili so po Kitajski, Nemčiji in ZDA našli največ kupcev v Franciji, Veliki Britaniji in na Norveškem.
Med vodilnimi proizvajalci je še vedno ameriška družba Tesla, ki je imela v letu 2020 kar 500.000 novih registracij. Sledi ji nemški koncern VW z 422.000 prodanimi električnimi vozili. Na tretjem mestu je kitajska družba SAIC, ki proizvaja predvsem za domači trg, nato pa nemška družba BMW.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.