Mednarodna vesoljska postaja je do nedavnega pomenila simbol sodelovanja, danes pa je že jabolko spora. Kljub konfliktom pa sodelovanje na postaji med Rusi in Američani zaenkrat poteka normalno. "Naši kontrolorji letov se še pogovarjajo, naši ekipi se še pogovarjata, skupaj opravljamo treninge, delamo skupaj. Jasno je, da razumemo globalno situacijo in kot združena ekipa še vedno sodelujemo," pravi Kathy Lueders z Nase.
Kot odgovor na protiruske ukrepe po svetu je generalni direktor Roskozmosa Dimitrij Rogozin na Twitterju namignil, da bi lahko mednarodno vesoljsko postajo Rusija strmoglavila. Iztok Bončina iz astronomskega društva Javornik pojasnjuje: "Seveda imajo možnosti, da to naredijo, drugo pa je, če bo to tudi realno uresničeno, ker tukaj se igrajo tudi s svojo postajo. Tudi oni so del te postaje in so veliko prispevali v to. Na njej imajo tudi svoje kozmonavte. Tako da ne vidim razloga, zakaj bi jo strmoglavili."
Da bi mednarodno vesoljsko postajo pred Rusijo lahko rešil pred strmoglavljenjem, pa je Rogozinu odgovoril direktor podjetja SpaceX – Elon Musk. "Elon Musk je marsikdaj kaj rekel, pa potem tega ni izvršil. Res je, da je veliko stvari naredil v tem desetletju. Teoretično mislim, da bi se lahko s svojim plovilom pripel na postajo in potem kaj naredil, ampak tehnično ne verjamem, da je to izvedljivo," še pravi Bončina.
Rusija je novembra tudi sestrelila lasten satelit z raketami, kar je povzročilo, da so številni kovinski delci z izredno hitrostjo padli tudi na Zemljo. "Tak delček, čeprav je majhen, ima izredno kinetično energijo in lahko recimo poškoduje tudi Mednarodno vesoljsko postajo," dodaja Bončina.
Vesolje je veljalo za varno območje, kjer ni prostora za zemeljske konflikte. Danes pa bi lahko bilo, zaradi vojne, tudi vesoljsko sodelovanje ogroženo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.