"Nemški vojaki so trenutno v Erbilu, Jordaniji in Kuvajtu in tam bodo tudi ostali," je ob obisku Jordanije poudaril nemški zunanji minister Heiko Maas. Po njegovem ni nobenega dvoma, da bi bil umik iz regije napačna poteza - saj "boj proti IS še ni končan".
Maas je ocenil, da bo tudi iraška oblast spoznala, da je tuja vojaška prisotnost v državi zaenkrat nujna za vzdrževanje krhkega miru. Iraški parlament je namreč vmes pozval k umiku tujih vojakov. Maas upa, da bo negotovost v zvezi s prisotnostjo tujih vojakov - razrešena čim prej.
V Erbilu je sicer še več kot 90 nemških vojakov, ki se pripravljajo na nadaljevanje usposabljanja iraških sil. Usposabljanje je sicer začasno ustavljeno.
Predvsem skrajno levi pol nemške politike sicer ocenjuje, da bi morali vojake od tam - zaradi napetih razmer - povsem umakniti. V Nemčiji je sicer po zaostritvi razmer potekala tudi burna debata o predčasnem umiku njihovih vojakov, vendar so nemški odločevalci stopili korak nazaj, potem ko so se razmere nekoliko umirile, čeprav zavezniške baze ostajajo tarča napadov. "Trenutno premeščamo tiste, katerih sodelovanje v nemškem kontingentu se je tako ali tako zaključilo," je dejala nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer. Nemška politika razmere v Iraku sicer budno spremlja in napoveduje, da bodo prihodnje odločitve sledile dogajanju v Iraku in celotni regiji.
Kljub predčasni rotaciji po iranskem raketnem napadu na dve bazi s koalicijskimi silami v Iraku, sicer tudi Slovenija še naprej sodeluje v operaciji Neomajna odločenost. Nov slovenski kontingent naj bi tako v Irak odšel do 1. februarja.
Kot so danes sporočili z obrambnega ministrstva, je četrti kontingent pripravljen na rotacijo. Glede odhoda vojakov na dolžnost bodo pristojni organi in organizacijske enote obrambnega ministrstva pred napotitvijo izvedli celovito presojo varnostnih razmer in se posvetovali z nemškim obrambnim ministrstvom ter sprejeli ustrezno odločitev, so pojasnili.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.