
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v večernem nagovoru državljanom sporočil, da se je o pripravah na novo srečanje pogovarjal z donedavnim obrambnim ministrom in novim vodjo sveta za nacionalno varnost Rustemom Umerovom. Ta mu je dejal, da so nova pogajanja z Rusijo predvidena za sredo. "Več podrobnosti bo dostopno jutri," je dodal.
V Moskvi se še usklajujejo glede datuma novih pogajanj
V Moskvi datuma še niso potrdili. Pred napovedjo Zelenskega je predstavnik Kremlja za odnose z javnostmi Dmitrij Peskov danes sporočil le, da v Moskvi potekajo usklajevanja glede datuma novega kroga mirovnih pogajanj z Ukrajino, ter da bodo javnost obvestili o datumu, ko bo o tem dosežen dogovor. Dodal je, da je "pred nami veliko diplomatskega dela", saj da imata obe strani diametralno različna stališča.
Predlog o novem krogu pogajanj je Zelenski podal po tistem, ko je ameriški predsednik Donald Trump v začetku tedna izrazil nezadovoljstvo z Moskvo in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Rusiji je dal 50 dni časa za sklenitev mirovnega sporazuma s Kijevom, v nasprotnem primeru ji je zagrozil s povišanjem carin na 100 odstotkov.

Vir blizu pogajalskih delegacij naj bi sicer navajal, da bo nov krog pogovorov morda potekal v četrtek in petek. Pred tem so turški mediji ravno tako ob sklicevanju na diplomatske vire poročali, da bi lahko stekli še dan prej.
Prejšnja dva kroga neposrednih pogajanj med Kijevom in Moskvo, ki sta v zadnjih mesecih potekala v Istanbulu, nista prinesla preboja pri končanju konflikta.
Rusija in Ukrajina sta tudi minulo noč nadaljevali medsebojne napade
Vodja kijevske vojaške uprave Timur Tkačenko je dejal, da je nočni napad povzročil požare v več okrožjih, med drugim je zagorelo v vrtcu, trgovskem središču in več stanovanjskih stavbah. Dodal je, da je bil poškodovan tudi vhod v postajo podzemne železnice, kamor so se ljudje zatekli med napadi.
Po vsem mestu je bilo slišati eksplozije, ko so enote ukrajinske zračne obrambe odbijale napade. Kijevski župan Vitalij Kličko je ob tem ponoči pozval prebivalce, naj se zatečejo v zaklonišča.
O več eksplozijah so poročali tudi v drugem največjem mestu Harkov in istoimenski regiji na severovzhodu države, podatkov o škodi ali žrtvah pa za zdaj ni bilo.

Rusija medtem še naprej vrši pritisk na ukrajinske sile na fronti na vzhodu države, je včeraj sporočil generalštab ukrajinske vojske. Po navedbah ukrajinskih oboroženih sil so samo včeraj zabeležili 122 ruskih napadov, med zračnimi napadi pa je bilo na ukrajinske položaje odvrženih 71 vodenih drsečih bomb. Podatkov ni bilo mogoče neodvisno preveriti. Ruska vojska se osredotoča zlasti na mesto Pokrovsk, strateško pomembno prometno vozlišče na zahodu regije Doneck, ki je že mesece v središču spopadov in je skoraj popolnoma uničeno.
Na srečanju zaveznic Ukrajine poziv k pospešenemu oboroževanju
Zaveznice Ukrajine morajo izkoristiti 50-dnevni rok za premirje, ki so ga ZDA dale Rusiji, da oborožijo Ukrajino in okrepijo njen položaj za morebitna pogajanja, je medtem na današnjem virtualnem srečanju kontaktne skupine za podporo Ukrajini dejal britanski obrambni minister John Healey. Ukrajinski minister pa je kolege pozval, naj že zagotovijo sredstva za 2026.

V govoru na 29. srečanju skupine za Ukrajino je tudi Healey spomnil na 50-dnevni rok, ki ga je ameriški predsednik Trump postavil ruskemu kolegu Putinu.
Rok, ki se izteče 2. septembra, kljub grožnji z visokimi carinami na ruski izvoz, ni vplival na razmere v Ukrajini, kjer Rusija nadaljuje napade. Healey je v luči Trumpovih groženj dejal, da gre za "trenutek maksimalne priložnosti" in pozval k pospešenemu oboroževanju Kijeva.
Healey je sopredsedoval srečanju z nemškim kolegom Borisom Pistoriusom. Skupino so v preteklosti, pred Trumpovo vrnitvijo v Belo hišo, vodile ZDA. Pistorius je ob tej priložnosti predstavil načrte Berlina za nadaljnjo pomoč ukrajinskim silam v obliki brezpilotnih letalnikov in zračne obrambe.
Prvi od dveh ameriških sistemov protiraketne obrambe patriot, ki jih je Nemčija obljubila Ukrajini, bo vojski na voljo v prihodnjih dneh, je pojasnil. Dodal je, da bi Kijev sicer potreboval skupno pet novih sistemov patriot za uspešno zoperstavljanje zračnim napadom.
Nemška vlada je sprva nameravala patriota kupiti od ZDA in ju predati Ukrajini. Nato so se odločili, da ukrajinskim silam predajo dva od skupno devetih lastnih protiraketnih sistemov, ki ju bodo kasneje nadomestili.
Ukrajinski obrambni minister Denis Šmihal je povedal, da njegova država do konca leta potrebuje vojaško pomoč v vrednosti več kot pet milijard evrov. Poleg zračne obrambe in dronov je omenjal še potrebo po topniških izstrelkih, sistemih za elektronsko bojevanje, radarjih in raketah dolgega dosega. Zaveznice je ob tem pozval, naj že zagotovijo tudi sredstva za prihodnje leto.