Sodelovanje na področju dobave dronov med Rusijo in Iranom je znano že vse od konca leta 2022, ko je ruska vojska trpela za kroničnim pomanjkanjem 'samomorilskih brezpilotnikov'. Takrat so se nad Ukrajino pojavila brezpilotna plovila s prepoznavnim zvokom, ki so ga mnogi primerjali z brnenjem kosilnice. Pred tem je ruska vojaška delegacija večkrat obiskala Teheran, povečalo pa se je tudi število letov velikih vojaških transportnih letal. Kmalu je postalo jasno, da novo orožje, sicer 'preznamčeno' v Geran-2 (po roži krvomočnici), v resnici prihaja iz perzijskih koncev.
V zadnjih tednih naj bi ruska vojska uporabljala tudi druge verzije iranskih dronov, kar dokazujejo nekateri posnetki temnejših, hitrejših in tišjih objektov nad ukrajinskimi mesti ter tudi razbitine, ki so prišle v roke ukrajinske vojske.
Temu sledi objava podatkov hekerske skupine Prana Network. Med objavljenimi dokumenti so tudi navedbe o tem, da Rusija drone proizvaja v posebni ekonomski zoni Alabuga v ruski zvezni republiki Tatarstan. Po navedbah zahodnih obveščevalnih služb naj bi Rusija medtem že širila proizvodne kapacitete in odpirala nove proizvodne obrate.
Po navedenih podatkih Rusija v dveh letih in pol načrtuje proizvodnjo 6000 dronov. Večje število pa jih je neposredno kupila od iranskega proizvajalca. Iran je sprva zahteval plačilo 23 milijonov rubljev (348.000 evrov) za enoto, po nadaljnjih pogovorih pa so se pogodili za nižjo ceno. Rusija naj bi tako za naročilo 6000 dronov odštela 12 milijonov rubljev (179.000 evrov) na enoto, za 2000 kosov pa 18 milijonov rubljev (269.000 evrov) na enoto.
Skupni znesek, ki vključuje prenos tehnologije, druge opreme, 6000 dronov in programsko opremo, je tako znašal 108,5 milijarde rubljev oz. 1,63 milijarde evrov.
Sodeč po objavljenih dokumentih, je Rusija izvršila transakcijo v zlatu. Februarja 2023 je podjetje Alabuga Machinery iranskemu posredniškemu podjetju Sahara Thunder za "blago in storitve" dostavilo 2.067.795 gramov oz. dobrih 2067 kilogramov zlata, kar je v protivrednosti sicer le slaba desetina zgoraj omenjenega zneska.
Po poročanju ruskih in ukrajinskih Telegram kanalov, ki so objavili del dokumentov, se sodelovanje v proizvodnji dronov med Rusijo in Iranom širi na tudi na druge verzije šahidov. Gre za šahid-238 (M237) s satelitskim vodenjem ter šahid-238 (MC 236) s termovizijskim optično-elektronskim vodenjem. Omenjeni so tudi izvidniški in jurišni droni šahid-107B, 107C in 101P.
Iz dokumentov izhaja, da so nekateri izmed dronov namenjeni razkrivanju položajev protiletalske obrambe, drugi pa za izsleditev in uničenje visoko mobilnih večcevnih raketnih artilerijskih sistemov, kot je Himars.
Razkriti podatki vsebujejo še informacije o kanalih dobave v Rusijo, načinih transporta itd. Vdor pomeni, da so zahodne hekerske skupine izkoristile ogromno vrzel v iranski informacijski varnosti.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.