Tujina

Rusko balerino zaradi 50 dolarjev donacij Ukrajini obsodili na 12 let zapora

Moskva, 15. 08. 2024 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, N.L.
Komentarji
0

Sodišče v Rusiji je na 12 let zapora obsodilo Ksenijo Karelino, ki ima dvojno, ameriško in rusko državljanstvo. Obsojena je bila zaradi izdaje, ker je donirala denar organizaciji, ki podpira Ukrajino.

Ksenija Karelina med sojenjem v Jekaterinburgu
Ksenija Karelina med sojenjem v Jekaterinburgu FOTO: Profimedia

"Sodišče je Ksenijo Karelino spoznalo za krivo veleizdaje in jo obsodilo na 12 let zapora," je sporočilo sodišče v Jekaterinburgu, kjer so 32-letnici sodili za zaprtimi vrati.

Državno tožilstvo je za Karelino zahtevalo kazen 15 let zapora. Sodišče je v četrtek sporočilo, da je obtoženka priznala krivdo.

Karelina je po poročanju ameriških medijev, ki se sklicujejo na njeno družino, proukrajinski dobrodelni organizaciji Razom s sedežem v ZDA, kmalu po začetku ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 donirala okoli 50 dolarjev (45 evrov).

V Rusiji rojena balerina se je leta 2012 odselila v ZDA, kjer je pred tremi leti prejela ameriško državljanstvo. Ruska varnostna služba FSB je februarja sporočila, da jo je aretirala med obiskom družine v Jekaterinburgu in jo obtožilo finančne pomoči ukrajinski vojski.

V Rusiji rojena balerina se je leta 2012 odselila v ZDA, kjer je pred tremi leti prejela ameriško državljanstvo.
V Rusiji rojena balerina se je leta 2012 odselila v ZDA, kjer je pred tremi leti prejela ameriško državljanstvo. FOTO: Profimedia

Karelina je sicer le ena v vrsti ameriških državljanov z dvojnim državljanstvom, ki so bili tarča pregona ruskih oblasti. Moskva je sprožila na desetine kazenskih postopkov proti ruskim državljanom, ki nasprotujejo ruski invaziji na Ukrajino, in jih obtožila podpore ali sodelovanja s Kijevom.

Rusija je pred dvema tednoma v okviru ene največjih izmenjav zapornikov med Vzhodom in Zahodom po koncu hladne vojne izpustila 16 oseb, med njimi tudi ameriškega novinarja Evana Gershkovicha in nekdanjega marinca Paula Whelana. Zahodne države pa so izpustile osem Rusov. V izmenjavi je sodelovala tudi Slovenija, ki je v domovino izročila ruska vohuna.