Pristala naj bi na južnem polu Zemljinega naravnega satelita, kar bi bil prvi tovrstni pristanek v zgodovini, saj so vse sonde doslej pristajale na ekvatorialnem območju Lune. Tam naj bi ostala približno eno leto, iskala vodo ter jemala in analizirala vzorce tal. A je plovilo ušlo izpod nadzora in strmoglavilo.
Ruska državna vesoljska korporacija Roskosmos je sporočila, da je izgubila stik s plovilom kmalu po tem, ko je bilo preusmerjeno v orbito pred pristankom. "Plovilo se je premaknilo v nepredvidljivo orbito in trčilo, zato smo izgubili vsak kontakt z njim," so sporočili iz Roskosmosa.
Moskva je daleč od svojih slavnih dni v hladni vojni, ko je leta 1957 prva izstrelila satelit v orbito Zemlje, Sputnik 1, in ko je leta 1961 sovjetski kozmonavt Jurij Gagarin postal prvi človek, ki je odpotoval v vesolje.
Rusija ni poskusila z misijo na Luno od Lune-24 leta 1976, ko je Kremlju vladal Leonid Brežnjev. Luna-25 naj bi po navedbah ruskih vesoljskih uradnikov 21. avgusta izvedla mehak pristanek na južnem polu Lune. Rusija je tekmovala z Indijo, katere vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 naj bi ta teden pristalo na Luninem južnem polu, in s Kitajsko ter Združenimi državami, ki imajo napredne lunarne ambicije. Lunin južni pol je še posebej zanimiv za znanstvenike, ki verjamejo, da bi polarni kraterji s trajno senco lahko vsebovali vodo. Zamrznjeno vodo v kamninah bi lahko bodoči raziskovalci spremenili v zrak in raketno gorivo.
Rusija je že poročala o težavah na plovilu Luna-25
Agencija Roscosmos je v že soboto sporočila, da je vesoljsko plovilo med poskusom vstopa v orbito pred pristankom naletelo na nedoločene težave in da njeni strokovnjaki analizirajo situacijo.
"Med operacijo je na krovu avtomatske postaje prišlo do nenormalne situacije, ki ni omogočila izvedbe manevra z določenimi parametri," je Roscosmos zapisal v objavi na Telegramu. Kljub temu dogodku je rusko vesoljsko plovilo dalo prve rezultate. Agencija je sporočila, da podatki vsebujejo informacije o kemičnih elementih prsti.
Roscosmos je prav tako objavil slike kraterja Zeeman – tretjega največjega na južni polobli Lune – posnete iz vesoljskega plovila. Krater ima premer 190 kilometrov in je globok 8 kilometrov.
Le trem vladam je do sedaj uspel pristanek na Luni: Sovjetski zvezi, ZDA in Kitajski. Indija in Rusija pa sta nameravali prvi pristati na Luninem južnem tečaju. Roscosmos je dejal, da želi pokazati, da je Rusija "država, ki je sposobna dostaviti tovor na Luno" in "Rusiji zagotoviti zagotovljen dostop do Lunine površine".
Sankcije, uvedene Rusiji po njenem napadu na Ukrajino, državi otežujejo dostop do zahodne tehnologije, kar vpliva tudi na njen vesoljski program. Luna-25 je bila prvotno mišljena za prevoz majhnega roverja za Luno, vendar so to zamisel opustili, da bi zmanjšali težo plovila za večjo zanesljivost, pravijo analitiki.
KOMENTARJI (469)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.