57-letni Mark Rutte, ki je že četrti Nizozemec na čelu zavezništva v njegovi 75-letni zgodovini, je v okviru posebnega zasedanja Severnoatlantskega sveta od Jensa Stoltenberga prevzel vodenje 32-članskega zavezništva. Stoltenberg je ob tem svojemu nasledniku simbolično predal tudi kladivo za vodenje sej.
Ob prihodu na sedež Nata v Bruslju, kjer je potekala predaja poslov, je novi generalni sekretar med tremi prednostnimi nalogami zavezništva izpostavil nadaljnjo podporo Kijevu pri njegovem soočanju z rusko agresijo.
"Zagotoviti moramo, da bo Ukrajina prevladala kot suverena, neodvisna in demokratična država," je povedal.
Prav tako sta po Ruttejevih besedah pomembni drugi dve prednostni nalogi. Ena od teh je okrepitev odvračalne in obrambne drže Nata, pri čemer je treba za obrambo nameniti več proračunskih sredstev. Tretja prioriteta pa je poglobitev partnerstev s tretjimi državami. "Ena stvar se zagotovo ne bo spremenila, to je Natovo osnovno poslanstvo, da branimo naše ljudi, naše narode in seveda vrednote," je še povedal ob prihodu na sedež zavezništva.
Svojemu predhodniku se je zahvalil za uspešno vodenje zavezništva v zadnjih desetih letih in za prijateljski odnos, ki sta ga začela graditi leta 2010 kot premierja svojih držav na vrhu Nata v Lizboni. Poudaril je, da je predaja vodenja v zadnjih mesecih potekala brezhibno.
Zdaj že nekdanji generalni sekretar Stoltenberg je izrazil prepričanje, da zavezništvo pušča v varnih rokah. "14 let je bil premier, vodil je štiri različne koalicijske vlade, tako da ve, kako sklepati kompromise in iskati konsenz. To so veščine, ki so tu na Natu zelo cenjene," je v izjavi ob skupnem prihodu na sedež Nata v belgijski prestolnici povedal o svojem nasledniku.
Zvezo 32 evropskih in severnoameriških držav Rutte prevzema v času naraščajočih napetosti v svetu, vključno z vojno na evropski celini. Na nadaljnjo podporo zavezniških držav Ukrajini, pa tudi vlogo ZDA v Natu, bi lahko pomembno vplival rezultat ameriških predsedniških volitev čez nekaj več kot mesec dni.
Novega generalnega sekretarja morebiten vpliv izida volitev v ZDA na enotnost v zavezništvu ne skrbi. Dodal je, da zelo dobro pozna tako republikanskega kandidata Donalda Trumpa kot demokratsko kandidatko Kamalo Harris in da bo lahko sodeloval z obema.
Zaveznice pozdravljajo Ruttejev prevzem vodenja Nata, Moskva ne pričakuje sprememb
Marku Rutteju želim vse najboljše v vlogi generalnega sekretarja Nata, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, potem ko je nekdanji nizozemski premier danes prevzel vodenje zavezništva. Menjavo so pozdravili tudi v Kijevu, Washingtonu in Londonu, v Moskvi pa so sporočili, da ne pričakujejo sprememb v politiki Nata.
"Dragi Mark Rutte, želim vam vse najboljše v vlogi generalnega sekretarja Nata," je na omrežju X zapisala von der Leyen ter pozvala h krepitvi partnerstva med EU in obrambnim zavezništvom.
Nekdanjemu nizozemskemu premierju je na omrežju X čestital tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel. "Poglobljeno sodelovanje med EU in Natom je v spreminjajočem se globalnem okolju ključnega pomena," je ocenil in izrazil prepričanje, da je Rutte pravi človek za reševanje izzivov, povezanih s čezatlantsko varnostjo.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v odzivu na Ruttejev prevzem položaja izrazil željo po produktivnem sodelovanju z Nizozemcem, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Želim mu veliko uspeha v tej novi vlogi in se veselim produktivnega sodelovanja pri krepitvi evroatlantske varnosti in našega partnerstva z zavezništvom," je zapisal na družbenih omrežjih in dodal, da Ukrajina medtem nadaljuje svojo po do polnopravnega članstva v Natu.
Menjavo na čelu zveze so pozdravili tudi v Washingtonu in Londonu. "Povsem sem prepričan, da bo nadaljeval naše delo pri oblikovanju Nata, ki bo močnejši, večji in odločnejši kot kdaj koli prej pri svojem poslanstvu ustvarjanja varnejšega sveta za naše narode," je v izjavi sporočil predsednik ZDA Joe Biden.
Britanski premier Keir Starmer je Rutteju na omrežju X čestital in dejal, da se veseli sodelovanja v okviru Nata, med drugim glede "neomajne podpore Ukrajini".
Pred tem so dogodek komentirali v Moskvi, kjer so izrazili pričakovanje, da se politika Nata zaradi tega ne bo bistveno spremenila. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ob tem dejal, da se Rutte in ruski predsednik Vladimir Putin poznata in da se je Rusija na neki točki nadejala vzpostavitvi dobrih odnosov z Nizozemsko.
"Potem pa je postalo jasno, da je Nizozemska zavzela precej nepremostljivo stališče, stališče popolne izključitve iz stikov z našo državo," je pojasnil Peskov.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.