Kronična bolezen hiranja je nalezljiva nevrološka bolezen, zaradi katere umre praktično vsaka žival, ki je z njo okužena, zelo hitro pa se širi med jeleni v ZDA, piše Daily Mail.
In očitno se ne razvija samo pri jelenih, temveč lahko preide tudi na ljudi. Umrl je namreč 72-letni moški, prvi znaki pa so bili zmedenost in agresivnost. Njegov prijatelj, sicer član iste lovske družine, je umrl malce za njim, imel pa je podobne simptome. Obdukcija je sicer pokazala, da naj bi 72-letnik umrl zaradi Creutzfeldt-Jakobove bolezni.
Znanstveniki zdaj domnevajo, da bi se ljudje lahko okužili z divjačinskim mesom ali stikom z okuženo vodo. Okužena žival sicer lahko potrebuje tudi več kot eno leto, da se pojavijo simptomi, ki lahko vključujejo drastično izgubo teže in apatičnost ter oteženo hojo. Bolezen povzroči počasno degeneracijo delov možganov, živali pa se pred smrtjo slinijo in gledajo v prazno. Zdravljenje ali cepivo ne obstaja.
Natančen način prenosa med živalmi ni znan, znanstveniki domnevajo, da se prenaša z uživanjem krme ali vode, onesnažene z okuženimi iztrebki ali z izpostavljenostjo truplom. K prenosu patogena lahko prispeva tudi neposreden stik, vključno s slino, krvjo ali urinom.
Vendar ljudje so že več let izpostavljeni najrazličnejšim boleznim, zaužitega je bilo veliko mesa okuženih živali, pa ni bilo znanih primerov bolezni, piše Daily Mail. Ta bolezen pa je bolj trdovratna kot druge, nemogoče se je je znebiti, zelo obstojna pa je v okolju.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.