Tujina

Šiju Džinpingu pričakovano tretji mandat na čelu države

Peking, 10. 03. 2023 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na zasedanju je kitajski ljudski kongres Šiju Džinpingu pričakovano podelil tretji mandat na položaju predsednika države. Nekaj manj kot 3000 delegatov je 69-letnega najvplivnejšega kitajskega politika zadnjih generacij potrdilo soglasno.

Imenovanje sledi obdobju utrjevanja moči Šija, ki mu je centralni komite kitajske komunistične partije že oktobra lani zaupal nov mandat generalnega sekretarja in poveljnika kitajskih oboroženih sil.

Kitajski ljudski kongres
Kitajski ljudski kongres FOTO: AP

Odtlej je Ši prestal obsežne proteste proti kitajski politiki ničelne tolerance do covida-19 in številne smrti, ki so sledile kasnejši odpravi izjemno strogih omejitev. Nobeno izmed teh vprašanj sicer ni bilo tema zasedanja ljudskega kongresa, ki poteka v skladu s skrbno pripravljenim scenarijem.

Potrditev za tretji mandat predsednika je bila pričakovana. Za podpredsednika države je kongres imenoval nekdanjega člana stalnega odbora politbiroja, 68-letnega Hana Dženga. V naslednjih dneh sledijo še imenovanja novega premierja in več ministrov. Pri vseh naj bi šlo za Šiju zveste kadre, vključno z nekdanjim šanghajskim partijskim šefom Lijem Čiangom, ki naj bi zasedel premierski položaj.

Ljudski kongres je danes sicer potrdil tudi Šijeve načrte za reorganizacijo vlade, ki naj bi se v prihodnje osredotočila na vodilno vlogo države na področju tehnologije. Kitajski predsednik, ki vidi vse večji pritisk s strani ZDA, želi s tem Pekingu pridobiti prednost na področju globalne konkurenčnosti. Med drugim naj bi odpravili okrog pet odstotkov delovnih mest v okviru vlade, največ od obsežnega prestrukturiranja leta 1998. Ustanovili bodo novo komisijo za nadzor nad financami, ki naj bi prevzela dosedanjo vlogo centralne banke pri usklajevanju nadzora nad bankami, zavarovanji in zaščito potrošnikov.

Ši Džinping
Ši Džinping FOTO: AP

Vse od Mao Zedonga so sicer kitajski voditelji lahko služili le dva mandata. Oba Šijeva predhodnika, Džjang Dzemin in Hu Džintao, sta se tako po 10 letih poslovila s položaja. Ši Džinping pa je to omejitev odpravil leta 2018 in si s tem odprl pot do nadaljnjega vodenja države.

Po današnjem glasovanju, na katerem ga je podprlo vseh 2952 delegatov, je Ši že prisegel na položaj in pri tem na dogodku, ki ga je v živo prenašala državna televizija, obljubil, da bo gradil uspešno, močno, demokratično, civilizirano, harmonično in veliko moderno socialistično državo.

Ši nov mandat začenja v obdobju, ko se drugo največje gospodarstvo na svetu sooča z več težavami: od upočasnjujoče rasti do vse nižjega števila rojstev. Odnosi z ZDA so na izjemno nizki ravni, pri čemer sta velesili v sporu glede številnih vprašanj od človekovih pravic do trgovine in tehnologije.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.