Prizadevanja za ohranitev sibirskega oziroma amurskega tigra v Rusiji so obrodila sadove, so oznanili v Centru za amurske tigre (Amur Tiger Center). Populacija teh velikih mačk naj bi se po njihovih podatkih povečala na 750 osebkov, poroča časnik Malaysia Sun.
Da ruski populaciji te redke vrste tigra ne grozi več izumrtje, je včeraj sporočil predsednik omenjene fundacije Konstantin Čujčenko. "V zadnjih 13 letih so prizadevanja za ohranitev vrst pripomogla k zvišanju števila velikih mačk na Ruskem Daljnem vzhodu s približno 430 na 750," je povedal novinarjem na moskovški razstavi z naslovom Dežela velikih mačk. "Cilj, zastavljen v nacionalni strategiji za ohranitev tigrov, je dosežen." Hkrati je javnost spodbudil tudi k obisku tega najbolj vzhodnega dela Rusije, kjer si je moč živali ogledati v njihovem naravnem okolju.

Sibirski, tudi amurski tiger je redka podvrsta tigra in največja žival iz družine mačk nasploh. Izvira iz gozdov na Ruskem Daljnem vzhodu in severovzhodni Kitajski. Je edina podvrsta mačke, prilagojena mrzlemu, zasneženemu podnebju.
Na svetovni ravni še zmeraj opredeljen kot ogrožen
Center za amurske tigre je leta 2013 sicer ustanovil ruski predsednik Vladimir Putin, dolgoletni podpornik in zagovornik zaščite ogroženih živali. Kljub napredku v Rusiji pa sibirskega tigra Mednarodna zveza za varstvo narave (IUCN) še vedno uvršča na seznam ogroženih vrst, kar pomeni, da mu po vsem svetu grozi izumrtje. Formalna sprememba statusa bi zahtevala nadaljnjo mednarodno oceno, poročajo tuji mediji.
750 sibirskih tigrov v Rusiji živi na zavarovanih območjih in v odročnih gozdovih. Še nekaj sto pa jih je v živalskih vrtovih in parkih za divjih živali po vsem svetu.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.