"Verjamemo, da doseganje miru zahteva sodelovanje in dialog med vsemi stranmi," piše v skupni izjavi, v kateri so voditelji držav na konferenci v Švici poudarili tudi nedopustnost uporabe jedrskega orožja in izkoriščanja prehranske varnosti v vojne namene ter nujnost izmenjave vojnih ujetnikov.
Potem, ko so zahodni svetovni voditelji včeraj vnovič soglasno izrazili podporo Ukrajini, je ukrajinski predsednik Zelenski izrazil upanje, da bo pridobil mednarodno soglasje glede predloga za končanje vojne, ki bi ga lahko na koncu posredoval Moskvi.
Na konferenci, je sodelovala tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. Danes je med govorci na delovnem omizju o humanitarnih vidikih, posebej izpostavila skrb za otroke, ki so med najbolj ranljivimi v vojni. "Letos je bilo kar 90 napadov na šole, kar še dodatno otežuje dostop do izobraževanja. Skoraj milijon otrok nima dostopa do učnih ur v živo, več kot 1,5 milijona otrok pa nujno potrebuje psihološko podporo," je dejala predsednica in dodala, da Slovenija pomaga otrokom na različne načine. Otrokom, ki so bili prisilno preseljeni in so se vrnili v domovino pomagamo z zagotavljanjem psihosocialne podpore. Na povabilo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega pa bo predsednica republike še ta mesec na uradnem obisku v Ukrajini.
Rusija na vrh sicer ni bila povabljena, je pa švicarska vlada kot gostiteljica vrha sporočila, da bo cilj srečanja "skupaj opredeliti časovni načrt", kako Moskvo in Kijev vključiti v bodoči mirovni proces. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski v Švici zavzel za oblikovanje mednarodnega dogovora o končanju vojne, za katerega upa, da bi ga podprla tudi Rusija.
"Skupaj se moramo odločiti, kaj pomeni pravičen mir in kako ga doseči. Nato bomo to posredovali predstavnikom Rusije, da bi lahko na drugem mirovnem vrhu določili pravi konec vojne," je v soboto v Bürgenstocku dejal Zelenski. Francoski predsednik Emmanuel Macron pa je v soboto opozoril, da bi trajen mir ne sme biti dosežen za ceno "kapitulacije Kijeva".
Današnje skupne izjave vrha,med drugim niso podprle Indija, Južna Afrika, Mehika, Indonezija, Savdska Arabija in Vatikan. Brazilija, ki je bila na seznamu udeležencev navedena kot "opazovalka", prav tako ni podpisala sporočila.
KOMENTARJI (526)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.