Most Počitelj je visok več kot 100 metrov in dolg skoraj kilometer, z njim pa bodo premostili magistralno cesto, reko Neretvo in železniško progo Sarajevo–Ploče. Lok tega najdaljšega in najkompleksnejšega mosta na avtocestnem Koridorju 5c, ki poteka ob slikovitem bosansko-hercegovskem mestu Počitelj, so povezali pred natanko mesecem dni. Direktor javnega podjetja Autoceste FBiH Denis Lasić je takrat dejal, da je to šele začetek bolj aktivnega in dinamičnega obdobja, ko bodo pospešili gradnjo avtoceste v Hercegovini.
A začetek je vse prej kot vzpodbuden. Le dva tedna po združitvi loka so se na mostu pojavile razpoke, je poročal portal Istraga.ba. Na fotografijah, ki so jih pridobili, je videti, da so na mestu, kjer so se pojavile razpoke, postavili gradbeni oder, ki prikriva razsežnosti škode. Razpoke naj bi se pojavile na spodnji plošči med dvema stebroma, nastale pa naj bi kot posledica napenjanja jeklenic, poroča Istraga.ba.
Kot so za Klix.ba potrdili v družbi Autoceste FBiH, so se pri izvajanju del zgodile nepredvidene okoliščine in most že sanirajo. "Pomembno je, da ni ogrožena stabilnost mosta in da to ne bo imelo trajnih posledic," je poudarila Narcisa Livnjak Borić, predstavnica družbe.
Most bi po lanskih napovedih Lasića morali dokončati do letošnjega poletja, zdaj pa se je rok zamaknil na jesen.
Slaba gradnja ali varčevanje pri materialih?
Izvajalci del so dve kitajski družbi (Sinohydro Corporation Limited, Powerchina Roadbridge Group Co. Ltd.) in ena družba iz Azerbajdžana (Azvirt Limited Liability Company). Gradnja se financira iz sredstev Evropske investicijske banke in nepovratnih sredstev Evropske unije za naložbe v Zahodni Balkan (WBIF). Skupna vrednost del je ocenjena na dobrih 28 milijonov evrov.
A kot so razkrili preiskovalni novinarji portala Fokus.ba, so izvajalci prekoračili roke za več kot 200 dni. Poleg tega sta kitajski družbi najeli tretje podjetje iz BiH za dela na razponski konstrukciji mostu. "Med preiskovanjem sem se dokopal do dokumentacije Autocest, iz katere je razvidno, da so nepooblaščeno najeli podjetje Hering za dela na razponski konstrukciji mostu. To pomeni, da oni sploh niso gradili konstrukcije mosta, pač pa Hering. Autoceste so jih diskvalificirale, ker tega ne bi smeli po pogodbi," je za bosansko televizijo N1 pojasnil Amil Dučić, novinar Fokus.ba.
Kljub temu, da sta dva od treh izvajalcev diskvalificirana za dve leti, to velja le za prihodnje razpise, ne pa tudi za izpolnjevanje že obstoječih pogodb. "Ti sumljivi posli so morda privedli do slabih del," je opozoril novinar Dučić.
Kot poroča bosanski N1, pa lokalni prebivalci menijo, da so se razpoke pojavile bodisi zaradi varčevanja na materialih bodisi pa sama gradnja ni bila dovolj kakovostna. Za gradnjo mostu naj bi po navedbah tiskovne agencije Anadolija doslej porabili okoli 38.000 kubičnih metrov betona, 9000 ton armature in 1500 ton kablov za prednapenjanje. V nadaljevanju pa naj bi porabili še 20.000 kvadratnih metrov asfalta in hidroizolacije.
Preiskovalni novinar Dučić je v svojem članku opozoril, da sta kitajski podjetji na globalni ravni znani po korupcijskih aferah, goljufijah in neizpolnjevanju pogodb. Sinohydro Corporation Limited in Powerchina Roadbridge Co. Ltd naj bi se zaradi korupcije in prevar znašli na črnem seznamu Svetovne banke in Afriške razvojne banke. Še vedno pa jima uspeva dobiti posle v BiH. Nazadnje je župan Vzhodnega Sarajeva Ljubiša Ćosić z njima podpisal dogovor o sodelovanju pri gradnji tunela pod Trebevićem, ki bi Vzhodno Sarajevo povezal s Palami.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.