Vladajoča stranka slavi prepričljivi zmagi v dveh največjih krajih, Beogradu in Novem Sadu, kjer je osvojila večino. Po navedbah premierja in aktualnega predsednika SNS Miloša Vučevića, je strankarska lista slavila na vseh nedeljskih lokalnih volitvah z izjemo štirih krajev na skrajnem severu in jugu, kjer večino volilnega telesa tvorijo pripadniki madžarske oziroma bošnjaške manjšine.

Predsednik Srbije in nekdanji predsednik stranke Aleksandar Vučić je po včerajšnjih lokalnih volitvah, na katerih je prepričljivo zmagala lista SNS, ocenil, da Srbija vstopa v novo obdobje. Ob tem je poudaril, da imajo zdaj jasen in odprt mandat za reforme in spremembe, potrebne za srbsko družbo, poroča Telegraf.rs. "Imate mandat za vse reforme in spremembe, ki ste jih napovedali in so potrebne za našo družbo," je dejal Vučić na sedežu stranke SNS, kjer so proslavili volilne rezultate.
Dodal je, da so imeli pred volitvami v Beogradu 54 mandatov, zdaj pa da jih imajo več kot 60 oz. da so osvojili več kot 50 odstotkov glasov. Dodal je, da je tudi zmaga v Novem Sadu neverjetna. "V Novem Sadu je bilo osvojenih skoraj 53 odstotkov glasov, 43 mandatov," je dejal. Je pa ob tem priznal, da rezultati v Nišu niso takšni, kot bi si jih želeli.
'Z mestom ne bo nikoli več upravljala nevidna beograjska roka'
V tem tretjem največjem srbskem mestu je namreč SNS dobila okoli 45 odstotkov glasov, z nekaj več kot 24 odstotki pa ji sledi lista prvaka opozicije Dragana Milića, ki računa na oblikovanje večine z ostalimi opozicijskim strankami. Čeprav so delni izidi kazali na izenačeno tekmo, pa je opozicija trdila, da ima po vseh preštetih glasovih mandat več od SNS.

Po vseh preštetih glasovih je sicer Vučićeva stranka pridobila 29 mandatov, Milićeva lista 16, sledijo pa ostale stranke. Vendar pa bo SNS s pridobljenimi mandati težko sestavila večino. Povezati se je namreč želela z Rusko stranko, ki pa je tam dobila le en mandat. Za sestavo večinske koalicije potrebujejo 31 mandatov, ki naj jih po poročanju Nove.rs ne bi imeli. Po drugi strani pa naj bi Milić nameraval večino oblikovati z ostalimi opozicijskimi strankami.
Iz ust opozicijskih voditeljev v Nišu je bilo slišati, da bodo že danes začeli pogovore. Poudarili so, da ne nameravajo sodelovati z SNS. Milić je v zmagovalnem govoru dejal, da je Niš od danes svobodno mesto in da z mestom nikoli več ne bo upravljala nevidna beograjska roka.
Več nepravilnosti?
Lokalne volitve v Srbiji so potekale v 89 občinah in mestih, na dan glasovanja pa je bilo opaziti številne nepravilnosti in bojkot volivcev, poroča Nova.rs. Zaradi bojkota se je volilna udeležba v vseh večjih mestih in občinah zmanjšala. V Beogradu, kjer je bil bojkot najmočnejši, je bila tako volilna udeležba za 12 odstotkov nižja, kar pa je šlo na roko vladajoči stranki, ki je dosegla bistveno boljši rezultat.
Na sejmišču v Novem Sadu naj bi medtem privrženci opozicije skušali vdreti v prostore, kjer je imela vladajoča Srbska napredna stranka (SNS) klicni center, poročajo srbski mediji. Sprožili naj bi tudi solzivec, medtem pa je več ljudi iz sejmišča odneslo več škatel. Kaj je bilo v njih, ni znano.
Na lokalnih volitvah v Srbiji je v nedeljo 4,2 milijona volivcev izbiralo predstavnike v skupno 89 občinah in mestih. Lokalne volitve so potekale v mestih in občinah, kjer niso potekale že decembra.
V Beogradu so jih medtem ponovili, ker na decembrskih volitvah nobena stranka ni osvojila večine v 110-članski mestni skupščini.
Volitve v Beogradu in na predčasnih parlamentarnih volitvah so zaznamovale tudi obtožbe o domnevnih nepravilnostih, o katerih so poročali tako domači kot tuji opazovalci. Nič drugače ni bilo v nedeljo, ko so z volišč prihajala poročila o nepravilnostih, kot sta kupovanje glasov in organizirana dostava volivcev z avtobusi na volišča.
Opozicija je pred ponovnim razpisom volitev postavila več zahtev glede volilnih pogojev. Ker oblast ni izpolnila vseh zahtev, je del opozicijskih strank volitve v Beogradu bojkotiral.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.