Na pomoč v Severno Makedonijo sta ob obsežnih požarih poletela helikopter AS AL 532 Cougar, Slovenske vojske s šestčlansko posadko in policijski helikopter Agusta Westland AW 169 s tričlansko posadko. Ob vrnitvi sta jih na vojaškem delu letališča Brnik pozdravila generalni direktor Policije mag. Senad Jušić in namestnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadir Uroš Paternus.
Če jih ne bi rešili, bi lahko umrli
Da so v Severno Makedonijo odleteli v torek, 16. junija, je povedal major Primož Pintar in pojasnil, da so v sredo, četrtek in petek gasili. Vojska je odvrgla med približno 60 in 70 tonami vode, naredili pa so okoli 40 ciklov.
"Skupaj s Policijo smo sedem ljudi rešili iz požara. Že na pogled so bili omamljeni od dima in kakor smo bili pozneje seznanjeni, so bili vsi hospitalizirani, zaradi zastrupitve, domnevam, da z ogljikovim dioksidom. Makedonski kolegi so nam povedali, da je bil med njimi tudi župan ene od občin, ki naj bi bil izredno hvaležen, zato so se zelo zahvaljevali," je povedal in dodal: "Rekli so, da če jih mi ne bi rešili, bi lahko tam končali."
"Razmere so bile kar zahtevne. Zelo vroče je, 42 stopinj čez dan, tudi 45 smo enkrat doživeli. V četrtek pa so bile hude nevihte, praktično vsi zrakoplovi, ki smo tam gasili, smo morali zbežati. Moram reči, da takšne nevihte še nisem videl. Ampak je bilo vse varno, vse v redu," je povedal.
Je pa pojasnil še, da so makedonskim kolegom že prvi dan povedali, da bi najraje sodelovali s slovensko Policijo, saj da so najbolj učinkoviti skupaj. "Seboj smo imeli štiri gasilce, dva iz uprave za zaščito in reševanje in dva iz Slovenske vojske in ti gasilci so na terenu usmerjali lokalne gasilce, ki jih je v Severni Makedoniji manj kot pri nas. Tudi nas so usmerjali, kam naj odmetavamo vodo," je razložil.
Letalska policijska enota je medtem odvrgla 50 ton vode. "Razlika med Slovenijo in Makedonijo je bila predvsem ta, da so bili požari razpršeni. Na Krasu smo imeli koncentrirane požare, v Severni Makedoniji pa so bili razpršeni po celotni državi, zato smo imeli tudi daljše cikle, daljše točenje goriva in daljši čas za izvajanje nalog," je povedal Aleš Mlekuš.
"Zagorelo je blizu vasi, poklicani smo bili na to žarišče. Mi s policijskim helikopterjem smo metali vodo, da smo zajezili požar, Slovenska vojska pa je šla v vas in rešila ljudi," je pojasnil in pohvalil sodelovanje med ekipama.
Požara sicer niso uspeli povsem pogasiti, so pa ga pomagali omejiti, še je povedal.
Na spletu se je pojavil tudi video posnetek slovenskega helikopterja, ki je pomagal pri evakuaciji gasilcev in civilistov na gori, kjer je divjal požar.
Stanje v Severni Makedoniji je bilo v preteklem tednu zaradi številnih požarov alarmantno, gasilci po vsej državi so posredovali tako s tal kot iz zraka, z domačimi in tujimi letali, poroča portal 24 Makedonija. Gre za požare na prostem, ki pa jih je predvsem zaradi težko dostopnih lokacij težko pogasiti, so sporočili iz tamkajšnjega Centra za krizno upravljanje.
Makedonska vlada je prejšnjo nedeljo za 30 dni razglasila tudi krizne razmere, v ponedeljek pa zaprosila za pomoč prek mehanizma EU na področju civilne zaščite. Na pomoč v Severno Makedonijo sta v sredo odletela tudi dva helikopterja Slovenske vojske. "Moč zavezništva se kaže, tudi ko se spopadamo s posledicami naravnih nesreč," so zapisali v Slovenski vojski.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.