Med umrlimi je veliko starejših in oseb s kroničnimi boleznimi. Približno 83 odstotkov smrtnih žrtev pa se za romanje ni imelo uradnega dovoljenja, poročajo tuji mediji.

Egiptovska vlada je tako napovedala, da bo 16 turističnim podjetjem, ki so sodelovala pri nezakonitih romanjih v Meko, odvzela licence. Po poročanju CNN pa bo menedžerje teh podjetij zaradi bojazni, da so med več kot 1300 smrtnimi žrtvami tudi več sto Egipčanov, prijavila tožilstvu.
Uradne številke sicer za kažejo, da je med romanjem v Meko uprlo 31 državljanov Egipta, a tiskovna agencija Reuters in drugi mediji poročajo, da je smrtnih žrtev še veliko več. Po njihovih podatkih naj bi umrlo med 500 in 600 Egipčanov.
V poročilu, ki ga je izdala egiptovska vlada, je zapisano, da nekateri operaterji niso izdali pravih vizumov, zaradi česar so morali romarji v sveto mesto vstopiti peš po puščavskih poteh. Nekatera podjetja pa so v poročilu obtožili tudi, da niso zagotovila ustrezne nastanitve, zaradi česar so bili turisti izpostavljeni vročini.
Na srečanju je egiptovski premier Mostafa Madbouly izrekel "iskreno sožalje in sočutje" družinam umrlih romarjev in se zavezal, da jim bo zagotovil potrebno podporo.
Dovoljenja za hadž so dodeljena državam po sistemu kvot in Savdska Arabija zahteva, da vsak romar pridobi eno od 1,8 milijona razpoložljivih licenc za zakonit dostop do Meke.Vsako leto se več deset tisoč vernikov poskuša udeležiti hadža brez uradnega dovoljenja, ki je plačano in dodeljeno po kvotah in omogoča dostop do klimatiziranih prostorov. Hadž je eden od petih stebrov islama in vsak musliman, ki si ga lahko privošči, je dolžan to versko dolžnost opraviti vsaj enkrat v življenju.