Ekipa raziskovalcev iz piratskega muzeja Whydah v Yarmouthu je posmrtne ostanke našla v več konkrecijah – utrjenih blokih usedlin ob razbitinah ladje Whydah. Njen brodolom velja za edini uradno potrjeni piratski brodolom na svetu, poroča The Telegraph.
"Ko je ladjo leta 1717 zajela huda nevihta, se je prevrnila in potonila. Vse, kar je bilo na njej, je popadalo v pesek," je pojasnil podvodni raziskovalec Barry Clifford, ki je leta 1984 na dnu morja odkril razbitine. "To je približno tako, kot če bi januarja na snežno odejo položili kovanec. Kje bo julija? Na pločniku. Ta peščeni predel ob Capeu je poznan kot pokopališče severnega Atlantika. Tam leži ogromno ladijskih razbitin."
Clifford zdaj s svojo ekipo pregleduje najdena okostja. "Upamo, da nam bo sodobna tehnologija pomagala identificirati pirate in jih ponovno združiti z njihovimi potomci, če kje obstajajo," je še povedal v izjavi za javnost.
Ogromno britansko trgovsko ladjo Whydah, s katero so prevažali sužnje, je sir Humphrey Morice, vodja britanske trgovine s sužnji, poimenoval po kraljevini Whydah, današnjem Beninu. Februarja 1717, manj kot leto dni po njeni krstni plovbi, jo je zajel zloglasni pirat Sam Bellamy. Nanjo je namestil 28 topov in nadaljeval pot ob vzhodni obali Severne Amerike. Zajel in oplenil je več ladij, ki jih je srečal na poti.
Nato pa je Whydah 26. aprila v grozljivem neurju pred Cape Codom doživela svoj klavrni konec in potonila na dno morja. Od 145 članov posadke sta preživela samo dva. Rešilo se je tudi sedem piratov, ki so bili tedaj na eni od ladij, ki jih je Bellamy zajel tistega dne. Šest od devetih preživelih so pozneje obesili, dva, ki sta bila v piraštvo prisiljena, so osvobodili, indijskega člana posadke pa so prodali v suženjstvo.
Razbitine ladje je, kot že omenjeno, Clifford odkril leta 1984, na njej so našli na tisoče dragocenih predmetov, vključno z ladijskim zvonom. Številni so danes razstavljeni v muzeju v Massachusettsu.
"Black Sam" Bellamy se je rodil leta 1689 v Devonu in se kot najstnik pridružil kraljevi mornarici. Po neuspešnem lovu na zaklade v Severni Ameriki se je preusmeril v piratstvo. Poimenoval se je "morski Robin Hood" in menda po morju plul tudi na krovu ladje Marianne skupaj z Edwardom Teachom, bolje poznanim pod imenom Črnobradec.
Casey Sherman, še en član raziskovalne ekipe, upa, da jih bo nova najdba pripeljala do Bellamyja. Leta 2018 je namreč prav on v Angliji izsledil njegovega še živečega potomca in od njega vzel vzorec DNK. Izkazalo se je, da kost, ki so jo že našli v razbitinah ladje, ni pripadala njemu. "Ti na novo najdeni posmrtni ostanki nas lahko končno pripeljejo do Bellamyja, saj imamo zdaj njegov DNK," je še dejal.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.