Novinarji New York Timesa so v času pandemije covida-19 prosili za vpogled v tajna sporočila med predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in šefom farmacevtske družbe Pfizer Albertom Bourlo, ki sta si jih izmenjala pred dogovorom o več milijard evrov vrednem cepivu med Pfizerjem in EU. A Evropska komisija je njihovo prošnjo takrat zavrnila.

Sodišče EU je zdaj odločilo, da je institucija ravnala napačno, poroča Politico. Kot so pojasnili, Komisija ni podala prepričljivega pojasnila, "zakaj sporočila, izmenjana v okviru nabave cepiv proti covidu-19, ne vsebujejo dovolj pomembnih informacij za njihovo razkritje".
Izvršilna uprava EU je namreč sodišču v Luksemburgu med lanskim zaslišanjem dejala, da vsebina sporočil ni bila dovolj pomembna, da bi jih označili za dokumente, zaradi česar da tudi niso bili registrirani in na voljo za objavo novinarjem.
"Komisija ne more le izjaviti, da nima zahtevanih dokumentov, ampak mora zagotoviti verodostojna pojasnila, ki javnosti in sodišču omogočajo razumeti, zakaj teh dokumentov ni mogoče najti," je ob obrazložitvi sodbe še dodalo sodišče. Evropska komisija se lahko na sodbo še pritoži.
Izmenjavo sporočil med predsednico Komisije in šefom Pfizerja je sicer prvi razkril New York Times, ki je trdil, da je von der Leynova pomagala skleniti eno največjih kupčij glede nakupa cepiv. Sporazum, ki je bil dokončno sklenjen maja 2021, je vključeval zavezo EU, da bo kupila do 1,8 milijarde odmerkov cepiva Pfizer-BioNTech proti covidu-19, kar je daleč največ od vseh dogovorov, ki jih je podpisal Bruselj.
Ker Evropska komisija ni želela razkriti vsebine sporočil, je časnik proti njej vložil tožbo.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.