Glede na razpoložljive sodne evidence je moški, za katerega je razvidno, da je Chen, konec lanskega leta po petih letih zakona vložil zahtevo za ločitev od žene. Chenova žena je prošnjo za ločitev prvotno zavrnila, toda v nadaljevanju postopka je od Chena zahtevala denarno odškodnino. Med sojenjem je namreč izjavila, da Chen v času, ko sta bila poročena, ni sodeloval v nobenih gospodinjskih opravilih ali skrbel za sina.
Po končani zadevi je okrožno sodišče v Pekingu izdalo sodbo, s katero je Chenu naložilo plačilo mesečne preživnine za otroka v višini 2000 juanov (okoli 250 evrov) ter enkratno plačilo za opravljena gospodinjska dela. Čeprav je sodba glede plačevanja preživnine pričakovana, pa je dodatni del sodbe mnoge presenetil, saj so Chenu naložili plačilo 50.000 juanov, kar znaša okoli 6400 evrov odškodnine za domača opravila.
Sodnik, ki je razsojal v primeru, je novinarjem dejal, da delitev skupnega premoženja zakoncev po poroki običajno pomeni delitev opredmetenega premoženja. "Toda gospodinjska opravila po novem predstavljajo nematerialno vrednost premoženja," je dejal sodnik.
Sodba je bila izdana po novem civilnem zakonu države, ki je začel veljati letos. Po novem ima zakonec pravico zahtevati odškodnino v primeru ločitve, če ima večjo odgovornost pri vzgoji otrok, oskrbi starejših družinskih članov in opravljanju gospodinjskih opravil.
Prej sta lahko ločena zakonca zahtevala takšno odškodnino le, če je bil podpisan predporočni sporazum, kar na Kitajskem ni običajna praksa.
Javnost: 'Dame, ne pozabite, da ste vedno neodvisne'
Na družabnih omrežjih se je vnela burna razprava. Nekateri so menili, da je ta odškodnina za petletno delo premajhna. "Obnemel sem, ko sem videl znesek. Delo gospodinje s polnim delovnim časom je podcenjeno. V Pekingu najem varuške za eno leto stane veliko več kot 50.000 juanov," je dejal en uporabnik.
Drugi so poudarjali, da bi moral mož prevzeti več gospodinjskih opravil, tretji pa so pozivali ženske, da naj tudi po poroki nadaljujejo s svojo kariero in ne obstanejo doma. "Dame, ne pozabite, da ste vedno neodvisne. Ne odpovedujte se delu po poroki. Privoščite si tudi izhode," je zapisala ena od uporabnic družbenih omrežij.
Po podatkih Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Kitajke za neplačano delo dnevno porabijo skoraj štiri ure, kar je približno 2,5-krat več kot moški. Kar je bistveno več kot v drugih državah OECD, kjer ženske v povprečju za neplačano delo porabijo dvakrat toliko časa kot moški.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.