Tujina

Šopki in sporočila za Elizabeto: 'Radi vas imamo, hvala za vse'

London, 09. 09. 2022 17.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Urška Bitenc
Komentarji
4

V Veliki Britaniji se je ob 12. uri po lokalnem času začelo 17-dnevno obdobje žalovanja. Po Otoku so se pred palačami in cerkvami že pred naznanitvijo Elizabetine smrti začele zbirati večje množice ljudi, po večernem oznanilu pa so svoji ljubljeni monarhinji v slovo začeli prinašati rože, fotografije in krajša sporočila. Spominke pred britanske ambasade nosijo prebivalci celotnega sveta.

Pred Buckinghamsko palačo so se Londončani začeli zbirati že včeraj popoldan, ko je v javnost prišla prva vest, da se je kraljičino zdravstveno stanje nenadoma poslabšalo ter da so k njej v dvorec Balmoral napoteni ožji člani družine in več zdravnikov. Čeprav tako kraljeve družine ni bilo v njihovem londonskem domu, pa je obiskovalce pozdravila dvojna mavrica. 

Ob smrti ljubljene in najdlje vladajoče kraljice Elizabete II. pa se množice žalujočih zbirajo po celotnem Otoku, pa tudi pred britanskimi ambasadami po celem svetu. Njej v spomin odlagajo šopke, fotografije z njeno podobo in sporočila naklonjenosti.

Največ sporočil in šopkov se je seveda nabralo v Veliki Britaniji pred palačami, cerkvami, spomeniki in kraljevimi stavbami. "Vedno naša kraljica," se glasi zapis na enem izmed sporočilc, "Radi vas imamo, hvala vam. Počivajte v miru," se glasi zapis na drugemu. Elizabeto so imeli njeni ljudje zelo radi, mnogi ob oddaji šopka ne morejo zadržati solz.  Nismo si predstavljali, da bo tako čustveno, je povedal 39-letni Britanec Zack Jones. Tekom svojega vladanja nam je prinesla toliko veselja, je dejala 67-letna Sue Northcott in dodala, da je prišla poslovit kljub veliki žalosti. Pred palačo je tudi 48-letna Dunajčanka Irina Druzhinina. Čeprav Elizabeta ni bila moja kraljica je bila moralni standard mnogim generacijam, je opisala svoj razlog za obisk. "Z njo sem bila na dan njenega kronanja, sedaj sem z njo še na koncu," pa je povedala Sylvia Usher. Pred palačo se je zbralo več tisoč ljudi, piše BBC

Psiholog David Kessler, ki se specializira v žalovanju, je povedal, da "za kraljico lahko močno žalujemo, čeprav je nismo poznali, saj je bila kraljica kljub temu del našega življenja". Zaradi svojega 70-letnega vladanja je bila Elizabeta II. za Otočane še toliko bolj pomembna. Nekateri znanstveniki celo pravijo, da je bila del njihove identitete. 

A kartice, šopke in fotografije slovesa se zbirajo širom celega sveta. Največkrat pred britanskimi ambasadami, pa tudi v parkih in pred spomeniki. Odlagajo jih tako britanski državljani kot tudi tisti, ki jim je bila kraljica blizu na drugačen način. 

Fotografi s celega sveta so šopke v svoje objektive ujeli v Združenih državah Amerike, Estoniji, Nemčiji, na Norveškem, Japonskem, Filipinih, v Gibraltarju, Turčiji, Egiptu, Rusiji, Ukrajini ... 

Elizabeti v spomin se so poklonile tudi različne športne  organizacije, v zastave Združenega Kraljestva so se obarvale različne znamenitosti in stavbe. Pokojni kraljici so se poklonili tudi v športu, med drugim z minuto molka pred začetkom košarkarske tekme skupine C Eurobasketa v Milanu in pred začetkom polfinala za ženske na Odprtem prvenstvu ZDA.

Ob cvetlicah za ljubljeno kraljico Elizabeto II. pred Buckinghamsko palačo se je za kratek čas ustavil tudi njen prvorojenec kralj Karel III. Novi kralj se je v palačo vrnil iz škotskega dvorca, kjer je Elizabeta preminila, in tako prvič vstopil v stavbo kot kralj. Z njim je bila soproga, kraljeva spremljevalka Camilla

Poklon Charlesa
Poklon Charlesa FOTO: AP

Elizabeto II. bodo pokopali naslednji ponedeljek v Westminstrski opatiji v Londonu, od nje naj bi se prišli poslovit politiki iz vsega sveta. Po slovesu bo kraljica zasebno pokopana v kapeli kralja Jurija VI. na gradu Windsor. Položena bo ob svojega pokojnega moža Filipa. 

Pred tem se bodo lahko od nje poslovili še državljani. Po procesiji čez London, ki bo v sredo, bo njena krsta štiri ali pet dni ostala v Westminstru. 

Od kraljice se lahko z zapisom v žalno knjigo poslovimo tudi na britanski ambasadi v Sloveniji.

Na VOYO so na voljo tudi številni dokumentarni filmi o kraljevi družini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tovarišinajuriš
10. 09. 2022 18.36
+0
...vsi podjarmljeni milijoni in vsa zdesetkana plemena se ji iskreno zahvaljujejo...
predator999
10. 09. 2022 15.40
+0
Kamelna spremljevalka kamela
apodgra
10. 09. 2022 09.18
+3
Že odziv na ta komentar pove, da Slovenci nismo zaradi smrti kraljice nič kaj na hudo čustveno prizadeti . Smrt vsakega naj bližnjega prizadene . Koliko ljudi po svetu mora umreti zaradi nasilja , vojn , naravnih katastrofah , pa se kdo za to posebej sekira , sprejmeš jo kot novico in jo kmalu pozabiš-
apodgra
10. 09. 2022 09.10
+1
V 21.stoletju ni več čas za monarhijo. S smrtjo Elizabete imajo so imeli Angleži možnost ukiniti to zastarelo institucijo, od katere nimajo nobenih koristi , imajo pa velike stroške . Kraljevska hiša na letu obrača velike milijarde funtov in kam gre ta denar. Svet žaluje za kraljico, kdo lahko to napiše v imenu celotnega sveta. Prepričan sem , da velika večina sveta ne žaluje za kraljico iz ljubezni do nje . Ko kdo umre ima vedno žalujoče in tudi tiste ,ki za njim ne žalujejo.