Njegove pripombe, kot poroča CNN, so pravzaprav zelo protislovne, saj se njegove ruske enote še naprej bojujejo v Ukrajini, potem ko je več kot leto dni nazaj ruski predsednik sprožil invazijo na svojo sosedo. Vendar ima očitno pri sovjetskih invazijah drugačno stališče.
Na gospodarskem vrhu je Putin dobil vprašanje, kako bi odgovoril tistim, ki trdijo, da se je Sovjetska zveza obnašala kot kolonialna sila, ko je poslala tanke v Prago in Budimpešto. Putin pa je, očitno iskreno, pojasnil, da so v Rusiji že zdavnaj priznali, da je bil ta del sovjetske politike zmoten in je povzročil le napetost v odnosih. "V zunanji politiki ne smemo narediti ničesar, kar je v neposrednem nasprotju z interesi drugih narodov," je dodal.
Ob tem je omenil, da države na zahodu, predvsem ZDA, zdaj delajo isto napako, kot so jo takrat naredili Sovjeti. "Pritiskajo na zaveznike, tako imenovane partnerje. Nimajo prijateljev. Imajo samo interese, to je nadaljevanje znane britanske formule."
Sovjetska zveza je namreč napadla Madžarsko leta 1956 in Češkoslovaško leta 1968. Približno 200.000 vojakov in 5000 tankov je napadlo Češkoslovaško, da bi zatrli "praško pomlad" – kratko obdobje liberalizacije v komunistični državi. Čehoslovaki so protestirali proti invaziji z javnimi demonstracijami in drugimi nenasilnimi taktikami, vendar še zdaleč niso bili kos sovjetskim tankom. Podobno je bilo na Madžarskem, leta 1956 so narodno vstajo zadušili sovjetski tanki in enote. Na tisoče je bilo ubitih in ranjenih, skoraj četrt milijona Madžarov pa je zbežalo iz države.
Vendar kljub Putinovim stališčem očitno ne menijo enako vsi v njegovem ožjem krogu. Meseca avgusta je izšel zgodovinski učbenik, ki ga je napisal eden izmed Putinovih najožjih sodelavcev, Vladimir Medinski, v njem pa trdi, da je bila madžarska revolucija leta 1956 v bistvu fašistična vstaja, ki jo je organiziral Zahod, in piše, da je bil umik sovjetskih čet iz Madžarske leta 1990 velikanska napaka. Ni dolgo trajalo, preden so se na učbenik usule številne kritike, predvsem s strani madžarskih politikov in zgodovinarjev.
Direktor literarnega muzeja Petofi, Szilard Demeter, je dejal, da bodo "nehumane diktature še vedno nehumane in bodo diktature, tudi če jih nekdo začne prikazovati v pozitivni luči".
Tudi politiki so se obregnili ob učbenik, madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je dejal, da so v zgodovini Madžarske vprašanja, o katerih ne bodo razpravljali z nikomer. "Revolucionarji iz leta 1956 so naši junaki."
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.