Oleg Tinkov, milijarder, bankir in podjetnik, je sprejel odločitev, da se odreče ruskemu državljanstvu. "Ne morem in ne bom se povezoval s fašistično državo, ki je začela vojno s svojo miroljubno sosedo in dnevno ubija nedolžne ljudi," je dejal Tinkov. Na spletu je trdil, da je 90 odstotkov Rusov proti vojni in je ruske sile označil za "usrano vojsko".
"Upam, da mi bo sledilo več uglednih ruskih poslovnežev, kar bo oslabilo Putinov režim in njegovo gospodarstvo ter ga sčasoma pripeljalo do poraza," je zapisal na Instagramu. Delil je tudi sliko potrdila, ki to potrjuje. "Sovražim Putinovo Rusijo, ljubim pa vse Ruse, ki so proti tej nori vojni," je še zapisal.
Tinkov je eden najbolj znanih ruskih tajkunov, ustanovil je spletno banko Tinkoff Bank, ki je ena največjih ruskih posojilodajalk za državnima velikanoma Sberbank in VTB. Tinkov je bil tarča britanskih sankcij, ki so mu jih uvedli malo po začetku spopadov.
Pred tem je bil leta 2020 aretiran v Londonu zaradi obtožb utaje davkov v ZDA.
Zahodne sankcije proti njemu in drugim vodilnim ruskim poslovnežem, znanim kot oligarhom, vključujejo prepoved potovanj, zamrznitev premoženja in zaseg letal ter jaht. Politična in vojaška moč predsednika Vladimirja Putina močno sloni na podpori milijarderjev, ki so obogateli prek povezav v Kremlju.
Tinkov je bil obtožen prejemanja koristi od ruske vlade, ker je imel v lasti in nadzoroval podjetja finančnega sektorja, ki so strateškega pomena za državo. Tinkovovim jahtam, ladjam in letalom je bil onemogočen dostop do britanskih pristanišč in letališč, čeprav mu niso prepovedali vstopa v državo.
Forbes in Forbes Rusija Tinkova ne smatrata za oligarha, čeprav je bil kaznovan. "Tinkov ni oligarh, ker je zgradil neodvisno bogastvo brez vezi z rusko vlado pod Borisom Jelcinom ali Vladimirjem Putinom," so zapisali.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.