Današnje demonstracije so zadnje v nizu, ki so potekale v zadnjih mesecih, v katerih so protestniki opozarjali na vedno večji pritisk oblasti. Strokovnjaki menijo, da bi bil ta teden lahko prelomen za protestniško gibanje, ki poziva k novi ustavi, razpustitvi parlamenta in odstopu premierja Prayut Chan-o-cha ter konec ustrahovanja vladnih kritikov. Demonstranti so zatrdili, da si ne prizadevajo za ukinitev monarhije, temveč za zmanjšanje kraljeve moči, ki mu jo omogoča ustava.
"Dol z diktaturo. Živela demokracija," so skandirali udeleženci, ki so se zbrali pri spomeniku demokracije, kjer so se iz oči v oči gledali s tisočimi podporniki monarhije, ki so bili oblečeni v prepoznavne rumene majice. Med protestniki in zagovorniki monarhije so izbruhnili spopadi, potem, ko jih je policija poskušala ločiti so se obmetavali s steklenicami, zapele so tudi pesti. Novinar Scott Heidler iz Al Jazeere, je iz Bangkoka poročal, da je "policija čez cesto postavila avtobuse in policijske kordone, da bi protestnikom preprečili vhod v vladno hišo". Dodal je še: "Dovolijo jim, da protestirajo pri spomeniku demokracije, vsekakor pa jim želijo preprečiti, da bi šli v vladno hišo." Vodja podpornikov monarhije Buda Issara je dejal, da protestniki lahko zahtevajo demokracijo, vendar ne smejo pozivati k reformam monarhije: "Institucije se ne smejo dotikati."
Kralju so skandirali že dan prej
Protestniki so kralja izzvali že včeraj in skandirali pred njegovim konvojem čez mesto, potem ko so policisti med protesti prijeli 21 aktivistov, poroča BBC. Včeraj je na Tajskem potekal državni praznik, saj so obeleževali četrto obletnico smrti kralja Bhumibola Adulyadeja. Kralj Maha Vajiralongkorna, ki je krono prevzel leta 2016 po smrti svojega očeta, večino svojega časa preživi v tujini, se je ta teden, zaradi številnih kraljevskih dolžnosti, vrnil na Tajsko. Demonstranti so Vijalongkornu skandirali "izpustite naše prijatelje" in v znak dvignili tri prste, ki je značilen simbol protestov.
Tisti, ki pozivajo k reformam v monarhiji, tvegajo dolgoletne zaporne kazni. Tajski državljani naj bi monarha častili brez dvoma, kritiziranje kralja, kraljice ali morebitnega dediča pa je kaznovano z nekaterimi najstrožjimi zakoni na svetu. Toda ti tabuji se rušijo, saj kar se je začelo kot protivladni shodi pod vodstvom študentov v nekaterih mestih po državi, je od takrat preraslo v gibanje.
Protest 16. avgusta v Bankgkoku je privabil približno 10.000 ljudi, več tisoč ljudi pa jih je prišlo tudi sredi septembra, ko so protestniki v bližini Velike palače položili ploščo, na kateri je pisalo: "Tu ljudje izjavljajo, da to mesto pripada ljudem in ne kralju." "Zdaj ali nikoli. Glavni vzrok za politične težave je izviral iz te institucije, zato nismo mogli več plesati kot je on želel in ignorirati dogajanja. V nasprotnem primeru bomo spet končali v istem začaranem političnem krogu," je dejala Panusaya Sithijirawattanakul, 21-letna študentka, ki je postala osrednja osebnost novega študentskega gibanje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.