Obrambni minister Mario Banožić, ki ni smel nagovoriti vojakov, je ob tem dejal, da se je kaj takšnega zgodilo prvič v zgodovini samostojne Hrvaške in pri tem zahteval odstop načelnika generalštaba hrvaške vojske Roberta Hranja. Nato je sledila tiskovna konferenca, na kateri pa je predsednik Zoran Milanović ostro kritiziral Banožića in razkril, da je on osebno ukazal, naj se mu prepreči govor.
Na Milanovićevo potezo se je nato odzval premier Andrej Plenković, ki je potezo predsednika države označil za državni udar. "Milanovićevo obnašanje je nedopustno. Obnašanje predsednika RH je v nasprotju z zakonom. Doslej smo zaznali že vsaj tri primere njegovega nezakonitega obnašanja."
Plenković je še dejal, da bo o nadaljnih postopkih razmislil po vrnitvi v Zagreb. "Opozarja televizijske hiše, da lažne teze o prepirih umaknejo iz etra. Jaz vam govorim tisto, kar želim sporočiti državljanom," je dejal predsednik vlade. "Če nekdo ministru za obrambo na tak način odvzema pravico govora na prisegi vojakov, ali je to privatiziranje vojske? To je nezaslišano."
Plenković je nadaljeval, da bi bilo dobro, da Milanović tudi pojasnil, "zakaj na mesta veleposlanikov imenuje propadle župane stranke SDP" in dodal, da je prav njegova vlada tista, ki je poskrbela za nove investicije v oborožene sile in modernizacijo vojske.
Milanović pa je dejal, da Plenković ne more voditi hrvaške vojske kot da gre za njegovo stranko HDZ. "Minister se je vpletal v verigo poveljevanja. To ni napad na vojsko, ampak politična svinjarija, ki ni prva. Za potezo sem se odločil, ker mora biti v vojski hierarhija jasna."
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.