Tujina

Poljska umirja retoriko glede (ne)pošiljanja orožja Ukrajini, dogovor s Slovaško dosežen

Kijev, 21. 09. 2023 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
A.K., STA, T.H
Komentarji
0

Iz Poljske so sporočili, da ne bodo več oboroževali Ukrajine. Državi sta se znašli v diplomatskem sporu zaradi zavračanja uvoza ukrajinske pšenice. Poljski predsednik je pozneje sicer dejal, da meni, da je bilo sporočilo premierja napačno razumljeno: da je pravzaprav govoril le posredovanju novega orožja, ki ga trenutno kupujejo zaradi modernizacije lastne vojske. Medtem je Ukrajina s Slovaško sklenila dogovor o trgovanju z žitom, ki naj bi do konca leta odpravil prepoved uvoza ukrajinskega žita na Slovaško. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je pozdravila ukrepe Kijeva, ki jih je ta napovedal po odpravi evropskih omejitev na področju uvoza ukrajinskega žita. Kijev se je namreč zavezal, da bo sam nadzoroval izvoz v unijo.

Slovaška in Ukrajina sta sklenili dogovor o trgovanju z žitom, ki naj bi do konca leta odpravil prepoved uvoza ukrajinskega žita na Slovaško, so danes sporočili iz Bratislave. Ta je pred tem od Kijeva zahtevala, da ustavi vse pravne ukrepe proti Slovaški, ki jih je Kijev sprožil po tem, ko je Slovaška podaljšala omejitve uvoza žita iz Ukrajine.

Ukrajinske sosede zaradi prevelikih količin uvoženega ukrajinskega žita znašle v težavah
Ukrajinske sosede zaradi prevelikih količin uvoženega ukrajinskega žita znašle v težavah FOTO: AP

"Dokler se ta sistem ne bo začel uporabljati in dokler ne bo preizkušena njegova polna funkcionalnost, bo prepoved uvoza štirih vrst blaga iz Ukrajine (...) veljala do konca leta 2023," je sporočilo slovaško ministrstvo za kmetijstvo.

Kmetijski minister Jozef Bireš je pred tem v sredo med telefonskim pogovorom z ukrajinskim kolegom Mikolo Solskim zahteval, da Ukrajina "ustavi vse pravne ukrepe proti Slovaški". Po navedbah slovaškega kmetijskega ministrstva je Solski obljubil, da bo Ukrajina to storila. Te ukrepe, npr. tožbo pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), je Kijev sprožil po tem, ko so se Slovaška, Madžarska in Poljska odločile podaljšati omejitve na uvoz žita iz Ukrajine - navkljub odločitvi EU, da omejitev ne podaljša.

EU je omejitve prvotno uvedla po tem, ko so se ukrajinske sosede zaradi prevelikih količin uvoženega ukrajinskega žita znašle v težavah. Zaloge so se začele kopičiti, zaradi česar je na trgu pristalo veliko žita po tako nizkih cenah, da so izkrivljale tržne razmere.

Kijev se je zavezal, da bo sam nadzoroval izvoz v EU

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozdravila ukrepe Kijeva, ki jih je ta napovedal po odpravi evropskih omejitev na področju uvoza ukrajinskega žita. V zameno za odpravo omejitev, ki jih je EU do preteklega petka izvajala na področju uvoza pšenice, koruze, oljne ogrščice in sončničnih semen, se je namreč Kijev zavezal, da bo sam nadzoroval izvoz v unijo.

"Cenimo ukrajinske učinkovite ukrepe za preprečevanje motenj na trgih v sosedah, ki so članice EU," je sporočila von der Leynova.

Zaradi prevelikih količin uvoženega ukrajinskega žita je na trgu pristalo veliko žita po tako nizkih cenah, da so izkrivljale tržne razmere.
Zaradi prevelikih količin uvoženega ukrajinskega žita je na trgu pristalo veliko žita po tako nizkih cenah, da so izkrivljale tržne razmere. FOTO: AP

Ob tem je zapisala, da Romunija in Bolgarija igrata ključno vlogo pri zagotavljanju ukrajinskega izvoza, za kar se je tema dvema članicama zahvalil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Dodal je, da skupaj iščejo logistične rešitve, kako povečati tranzit prek t. i. solidarnostnih pasov, s katerimi želi EU Ukrajini pomagati pri izvozu njenega blaga. Govorili pa so tudi o alternativnih poteh.

Zelenski v ZN okrcal (ne)solidarnost, Poljska besna

V luči podaljšanja prepovedi uvoza ukrajinskega žita je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski v torek v govoru ob začetku zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku dejal, da se nekatere evropske države v solidarnosti z Ukrajino le pretvarjajo. Dan prej je Kijev proti trojici držav pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) vložil tudi tožbo.

Poljska je v odziv na te opazke v sredo na pogovor poklicala ukrajinskega veleposlanika v Varšavi, danes pa je nato napovedala, da Ukrajini ne bo več dobavljala orožja, z izjemo predhodno dogovorjenih dobav.

Poljski premier Mateusz Morawiecki je včeraj naznanil odločitev, da Poljska ne bo več pošiljala orožja Ukrajini. "Ne pošiljamo več orožja v Ukrajino, saj zdaj oborožujemo Poljsko z modernejšim orožjem," je povedal v televizijskem nagovoru, poroča BBC. 

"Poljska bo izvedla le predhodno dogovorjene dobave streliva in oborožitve," je za poljsko tiskovno agencijo PAP povedal tiskovni predstavnik poljske vlade Piotr Muller in poudaril, da so se v Varšavi za to odločili zaradi vrste "popolnoma nesprejemljivih izjav in diplomatskih gest" Ukrajine.

Ob tem je izpostavil, da je Poljska v prvih mescih ruske invazije Ukrajini dobavljala orožje in strelivo, medtem ko so druge države EU šele govorile o podpori. Po njegovih besedah je Poljska s tem pomagala odbiti ruski napad na Ukrajino in posledično druge države EU.

Poljski predsednik Andrzej Duda je sicer danes izjavil, da so bile besede premierja o tem, da ne bo več oboroževal Ukrajine, napačno razumljene. "Besede Morawieckega so bile interpretirane na najslabši možni način. Po mojem mnenju je premier mislil, da Ukrajini ne bomo posredovali novega orožja, ki ga trenutno kupujemo zaradi modernizacije poljske vojske," je dejal za televizijo TVN24.

Še se bodo pogovarjali

Iz Kijeva pa so medtem danes sporočili, da bosta državi v prihodnjih dneh opravili pogovore o omenjenem sporu glede uvoza žita. "Naslednja pogajanja bodo potekala v prihodnjih dneh, na njih pa bomo razpravljali o vprašanjih, ki sta jih pripravili obe strani," je sporočilo ukrajinsko kmetijsko ministrstvo in napovedalo pogovore med kmetijskima ministroma obeh držav.

Mateusz Morawiecki in Volodimir Zelenski
Mateusz Morawiecki in Volodimir Zelenski FOTO: Pisarna poljskega predsednika vlade

Poljski premier je včeraj opozoril tudi, da bo Poljska še razširila seznam ukrajinskih izdelkov, katerih uvoz bo prepovedan, če bo Kijev še naprej zaostroval spor. Poljsko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da "izvajanje pritiska na Poljsko" in "pošiljanje pritožb na mednarodna sodišča" nista načina za reševanje nesoglasij med državama.

Kijev se je odzval s pozivom Poljski, naj "pusti čustva ob strani". "Naše poljske prijatelje pozivamo, naj pustijo čustva ob strani. Ukrajinska stran je Poljski ponudila konstruktiven način za rešitev vprašanja žita," je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva v Kijevu Oleg Nikolenko. Kijev se na napoved ustavitve dobave orožja še ni odzval. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja