V Srbiji so se ob 20. uri zaprla volišča na parlamentarnih, lokalnih in pokrajinskih volitvah. Listi Srbske naprede stranke (SNS) Aleksandar Vučić - Za naše otroke agencija Ipsos in nevladna organizacija za nadzor volilnega procesa Cesid napovedujejo 62,5 odstotka glasov na podlagi vzorca 43,7 odstotka volišč.
Lista zunanjega ministra in predsednika vladne Socialistične stranke Srbije (SPS) Ivice Dačića naj bi dobila 10,7 odstotka glasov, desna populistična Srbska domoljubna zveza (SPAS) nekdanjega vaterpolista in župana Novega Beograda Aleksandra Šapića pa naj bi prejela 4,1 odstotka glasov.
V parlament naj bi na teh prvih volitvah v Evropi v času pandemije covida-19 in v času naraščanja okužb v Srbiji prišle vse štiri liste strank manjšin, saj za vstop ne potrebujejo preseči triodstotnega volilnega praga.
Za 250 poslanskih sedežev se je sicer potegovalo 21 strank in zavezništev. Po podatkih Tanjuga večjih nepravilnosti na volitvah niso zabeležili ne volilna komisija ne domači opazovalci. Volitve so v času epidemije covida-19 potekale ob varnostnih ukrepih, kot so nošenje zaščitnih mask na voliščih in spoštovanje razdalje najmanj enega metra. V državi so sicer potrdili še 91 novih okužb, zaradi covida-19 je umrla še ena oseba, skupno 261.
Osrednja volilna komisija je okoli 22. ure objavila prve delne neuradne podatke po preštetih šele O,5 odstotka glasov, ki prav tako SNS napoveduje več kot 60 odstotkov glasov (63,35 odstotka), in vstop v parlament še Dačićevi listi (10,67 odstotka). Volilna komisija mora končne izide objaviti v 96 urah po zaprtju volišč.
Udeležbo na volitvah je komisija objavila do 18. ure, ko naj bi se volitev udeležilo 40,82 odstotka volivcev. Po podatkih Cesida se je volitev do 19. ure udeležilo 44,9 odstotka, kar je podobna udeležba kot na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2016.
Vučić: Gre za zgodovinsko zmago
Vučić, ki državo vodi od leta 2012, je že imel govor. Na sedežu svoje stranke je ocenil, da gre za zgodovinsko zmago, saj so dobili več kot dva milijona glasov od 3,3 milijonov volivcev, ki so prišli na volišča. Ocenil je, da so dobili ogromno zaupanje naroda, največje v Srbiji v pogojih, ko je to malokdo verjel. To je tudi velika obveznost, je poudaril in napovedal nadaljnje delo. Dodal je, da so zmagali na vseh voliščih v tujini. Ocenil je, da bodo dobili več kot 64 odstotkov glasov. Izrazil je pripravljenost na sodelovanje tudi s strankami, ki ne bodo prišle v parlament.
Volitve, na katerih je 6,6 milijona volivcev ob poslancih izbiralo tudi člane občinskih in mestnih skupščin ter pokrajinske skupščine Vojvodine, bi morale biti 26. aprila, a so jih zaradi pandemije novega koronavirusa in razglasitve izrednih razmer 15. marca preložili. V opoziciji so tudi tokrat pozivali k preložitvi volitev na jesen zaradi naraščanja števila okužb od začetka meseca, a oblasti so vztrajale, da so razmere pod nadzorom in da ustava ne omogoča novih preložitev.
Glavne opozicijske stranke, združene v Zvezo za Srbijo (SzS), so volitve bojkotirale, saj menijo, da ni pogojev za demokratične in poštene volitve. Poslanci te zveze sicer že leto dni bojkotirajo delo parlamenta.
V volilni kampanji, v kateri po ocenah analitikov nobena lista ni predstavila programa - v ospredju so bile splošne obljube o boljšem življenju, politični slogani in napadi na tekmece ter spori o datumu in pogojih volitev - je SNS do konca leta 2025 obljubila povprečno plačo 900 evrov in 440 evrov pokojnine.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.