Evropska komisarka za širitev Marta Kos je opozorila, da v EU pozorno spremljajo "poročila o pretirani uporabi sile proti protestnikom v Srbiji".
"Treba je spoštovati pravice do mirnih demonstracij, svobode zborovanj in svobode izražanja," je poudarila ter izrazila odločno obsodbo vseh dejanj sovraštva in nasilja. Pozvala je k spoštovanju temeljnih pravic in vrednot.
Predstavništvo EU v Beogradu pa je v sporočilu pozvalo tudi k izogibanju zaostritve napetosti. Oblasti v Beogradu je pozvalo k "pregledni, hitri in verodostojni preiskavi obtožb, da je srbska policija uporabila prekomerno silo proti protestnikom".
Zavzelo se je tudi za pravično sojenje vsem, ki so jih aretirali v povezavi s protesti.
Ravnanje policije mora biti sorazmerno in v skladu s temeljnimi pravicami, vključno s pravicami pridržanih, so dodali. "Vsak ukrep odvzema prostosti ali kazenska sankcija mora temeljiti na utemeljenem sumu, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ukrep pa mora biti upravičen in sorazmeren," so še zapisali.
Aretacije po vsej državi
EU se je odzvala potem, ko se je v Srbiji v soboto množičen protest študentov v Beogradu končal s spopadi med policijo in delom protestnikov. Policija je proti protestnikom uporabila solzivec in dimne bombe.
Zaradi neizpolnjenih študentskih zahtev in aretacij protestnikov študenti od takrat z zaporami cest izražajo državljansko nepokorščino. Ob tem poročajo o policijskem nasilju in aretacijah.
V zvezi z blokadami so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP doslej po vsej državi aretirali več deset ljudi, od tega 70 samo v sredo zvečer v Beogradu.
Protestniki zahtevajo razpis predčasnih volitev in izpustitev "nepravično pridržanih študentov". Njihova tretja zahteva je izpraznitev parka pred skupščino, kjer že mesece taborijo nasprotniki študentskih zasedb fakultet. Šotorišča se je prijel vzdevek "ćaciland".
Hrvaška svojim državljanom odsvetuje odhod v Srbijo
Hrvaško zunanje ministrstvo je danes svojim državljanom odsvetovalo vsa nenujna potovanja v Srbijo, to pa utemeljilo s kritikami na račun ravnanja srbskih oblasti s hrvaškimi državljani na meji in protesti v Srbiji. Zunanji minister Gordan Grlić Radman je ob tem EU seznanil s po njegovem mnenju neupravičenim zavračanjem vstopa Hrvatom v Srbijo.
Grlić Radman je po seji vlade povedal, da je visoko zunanjepolitično predstavnico EU Kajo Kallas seznanil z neupravičenim zavračanjem vstopa hrvaškim državljanom v Srbijo. S tem jo je seznanil v luči prizadevanj Beograda za vstop v EU, kjer je svoboda gibanja ena temeljnih evropskih vrednot, je dejal.
Po njegovih besedah so oblasti v Beogradu od lanskega avgusta 50 hrvaškim državljanom bodisi preprečile vstop v Srbijo bodisi zavrnile dovoljenje za bivanje ali jih izgnale iz države, ker naj bi predstavljali varnostno grožnjo, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Današnje novo priporočilo za potovanje v Srbijo pa je zunanje ministrstvo objavilo, ker dan pred sobotnim množičnim študentskim protestom v Beogradu na srbski meji niso dovolili vstopa 14 mladim Hrvatom. Uradnega pojasnila ni bilo, neuradno pa so jim obmejni policisti povedali, da sumijo, da se nameravajo udeležiti protestov, je povedal minister.
Dodal je, da so novo priporočilo objavili "prav zaradi teh neprimernih in neutemeljenih dejanj oblasti Republike Srbije do hrvaških državljanov na meji".
Ministrstvo je hrvaške državljane tudi pozvalo, naj se izogibajo krajem, kjer se zbira veliko ljudi in jih opozorilo na morebitne težave pri gibanju po Srbiji zaradi naključnih cestnih zapor.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.