Med ovadenimi je tudi vodja srbske državne Varnostne in informacijske agencije (BIA) Aleksandar Vulin, ki ga sumijo, da je izdal ukaze, da se aktivnosti paravojske Wagner v Srbiji ne preprečuje.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je ob tem spomnil, da njihova zakonodaja prepoveduje bojevanje srbskih državljanov na bojiščih v tujini. "Zakaj vi, iz Wagnerja, kličete k sebi kogarkoli iz Srbije, če veste, da je to proti našim zakonom," je na nacionalni televiziji dejal Vučić. Srbija je zaradi odhoda na ukrajinsko bojišče v preteklosti obsodila že več kot 20 oseb, poroča BBC.
V Srbiji poteka burna razprava o sodelovanju srbskih državljanov v vojni v Ukrajini na ruski strani. Ne gre sicer za nič novega. Številni srbski prostovoljci se v Donbasu bojujejo že od upora vzhodnih regij leta 2014. Je pa debata oživela zaradi nedavnega posnetka, v katerem so srbski prostovoljci, ki se urijo na ruskih vadiščih, pozvali druge državljane, naj se jim pridružijo. Znova so se pojavila ugibanja o tem, da je skupina Wagner prisotna v Srbiji, kar pa sta tako Vučić kot njen ustanovitelj Evgenij Prigožin zanikala.
Srbija se sicer že dolgo sooča s pritiskom zahoda glede politike do Rusije, čeprav je Srbija v Združenih narodih glasovala za obsodbo ruske invazije. Še vedno pa nasprotuje sankcijam proti Rusiji. Vučić sicer pravi, da s Putinom ni govoril že več mesecev. Pred dnevi pa je tudi dejal, da je stališče Beograda glede aneksije ukrajinskih regij jasno: "Za nas sta Krim in Donbas Ukrajina in tako bo tudi ostalo." Vučićevo izjavo je sicer treba brati tudi skozi prizmo statusa Kosova. Srbija si namreč ne more privoščiti dvojnih meril v stališčih do "odtujitve ozemlja", poudarjajo srbski analitiki.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.