Zdi se, da Hrvaška, močno odvisna od turizma (ta panoga predstavlja kar 20 odstotkov njenega BDP), na vsak način želi dopovedati svetu, da letošnja sezona vendarle ni tako črna, kot so bile črne napovedi. "Nismo ravno privrženci nekih velikih popustov. Mislim, da tekanje za gosti v tem trenutku ne bo veliko pomagalo," je na začetku junija zatrjeval hotelir iz Crikvenice. Optimistično se bere tudi nedavno poročilo Hrvaške turistične zveze (HUT), kjer so zapisali: "Hrvaška je v prvih petnajstih dneh julija imela več kot 950.000 prihodov turistov, ki so že do zdaj uresničili več kot 6,6 milijona nočitev, kar je več kot 55 odstotkov lanskih rezultatov. S temi rezultati, ki so posledica predvsem najboljše obalne epidemiološke slike na Mediteranu, je Hrvaška presegla ocene, pričakovanja in konkurenco."
Pa je res tako?
V istrskem naselju dosegajo celo 91-odstotkov lanskega prometa
V Istri imamo 48 odstotkov manj turistov kot v istem obdobju lani, je sveže podatke za njihovo regijo povzel portal Glas Istre. Prejšnji vikend, denimo, so imeli prihod približno 44.500 turistov, medtem ko jih je lani v drugem julijskem vikendu prišlo nekaj manj kot 93.000.
Med mesti se najbolje na istrskem polotoku drži Rovinj – v dveh dneh je imel prihod 6.121 turistov, kar je 59 odstotkov lanskega rezultata. Po poročanju portala Glas Istre sledijo mesta Medulin, Umag in Poreč.
Posebej zanimiv je podatek za manjša naselja: statistično gledano tam namreč skorajda ne opažajo upada gostov. Številke niso visoke, pa vendar: Grožnjan, na primer, se tako lahko pohvali, da v tej izjemno težki sezoni beleži kar 91 odstotkov lanskega prometa. Sledijo Vodnjan (z 68 odstotki) in Bale (s 67 odstotki).
V Dalmaciji obupani: lani nočitev za 40 evrov, letos za osem
"Što južnije, to tužnije. (Bolj južno, bolj žalostno, op. a.)" Tudi tako letošnjo turistično sezono opisujejo Hrvati. Iz nekaterih krajev v Splitsko-dalmatinski županiji namreč poročajo, da so v prvi polovici julija imeli le 19 odstotkov lanskega prometa.
Če so hotelirji še pred enim mesecem zagotavljali, da cen ne bodo zniževali, zdaj vsaj tisti, ki so južneje od Zadra, priznavajo, da se borijo za vsakega gosta. "Ponujamo brezplačno dodatno nočitev, izlete z ladjicami, velnes storitve ... A samo ena slaba novica glede števila novih okužb v regiji lahko v trenutku število rezervacij tudi prepolovi," je za portal Slobodna Dalmacija povedal eden od ponudnikov namestitev iz Šibenske županije.
Na koncu jim ni preostalo drugega, kot da so drastično znižali cene – in to celo do 40 odstotkov in več. Kot poroča Slobodna Dalmacija, lahko za konec letošnjega julija najdete apartma za štiri osebe za celo osem evrov na noč, lani bi za isto namestitev plačali 40 evrov na noč.
Da se v Istro steka več gostov, ki pripotujejo z avtomobilom, v Dalmaciji pa so veliko bolj vezani na letalski prevoz, ugotavlja lastnik makarske turistične agencije. Celo v Dubrovniku, ki velja za pregrešno drago mesto, so letos prisiljeni nižati cene, saj ni petičnih gostov iz Velike Britanije, Rusije, ZDA in Nemčije, ki sicer polnijo tamkajšnje prestižne hotele in restavracije.
Hrvaška vlada računala na domače goste, a kaže, zaman
Medtem pa Jutarnji list ugotavlja, da se je načrt hrvaške vlade, ki je pri reševanju letošnje sezone močno računala tudi na domače goste, izjalovil. Za svoje državljane so pripravili tako imenovane 'Cro Card', nekakšne kartice ugodnosti, s katerimi lahko uveljavljajo popuste pri turističnih namestitvah ali storitvah. A te se v praksi niso prijele, do zdaj jih je uporabilo le 1.325 Hrvatov.
Če bi meje ostale zaprte, bi v prvi polovici julija v vsej Hrvaški zaznali le 125.000 turističnih prihodov in milijon nočitev, poroča Jutarnji list. Za primerjavo: v istem obdobju lani so imeli dva milijona prihodov in 12,5 milijona nočitev. Glede na prejšnja leta bi samo z domačimi gosti tako dosegli le 8-odstotni rezultat.
KOMENTARJI (507)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.