Ekipa vojakov in šerp, ki jo financira nepalska vlada, je v letošnji plezalni sezoni z Everesta odstranila že 11 ton smeti, štiri trupla in okostje, poroča AP. Ang Babu, ki je vodil ekipo šerp, ocenjuje, da je lahko kar 40 do 50 ton odpadkov še vedno v South Colu, zadnjem taboru, ki sprejme plezalce, preden ti poskusijo s poslednjim vzponom na najvišjo goro sveta. "Tam ostajajo smeti. To so večinoma stari šotori, embalaža za hrano in plinske kartuše, kisikove jeklenke, paketi za šotore in vrvi za plezanje in privezovanje šotorov," našteva Babu, ki dodaja, da je poseben izziv to, ker so smeti nagrmadene v plasteh in na 8000 metrih nadmorske višine seveda zamrznjene.
V zadnjih letih je vladna zahteva, da plezalci svoje smeti prinesejo nazaj ali pa so kaznovani, skupaj z večjo okoljsko ozaveščenostjo znatno zmanjšala količino smeti, ki ostane na gori. Vendar v prejšnjih desetletjih ni bilo tako, večina zamrznjenih odpadkov je tako starejšega datuma. Najstarejši najdeni odpadek so bile baterije za svetilke iz leta 1957.
Šerpe v ekipi so pobirale smeti in tudi trupla z območij z višjo lego, medtem ko so vojaki več tednov delali na nižjih ravneh in v območju baznega tabora med priljubljeno spomladansko plezalno sezono. Čistilna akcija je daleč od običajne, raven kisika na tej višini je namreč približno ena tretjina običajne količine, veter se hitro spremeni v snežne nevihte in temperature naenkrat padejo. Zato je morala ekipa čakati na lepo vreme, a to je bilo pri takšnih pogojih skorajda nemogoče, je opisal Babu. Velik zalogaj je tudi izkopavanje smeti, saj so zmrznjene v ledu in razbijanje takšnih blokov še zdaleč ni preprosto.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.