Kot smo že poročali, je nemška policija v nedeljo prijela 14 oseb, ki so se z gasilnimi aparati, v katerih sta bili rdeča in oranžna barva, znesli nad Brandenburškimi vrati. Gre za pripadnike aktivistične skupine Letzte Generation (Zadnja generacija), ki je s to protestno akcijo nemško vlado pozvala k opustitvi fosilnih goriv ter večjemu ukrepanju na področju podnebnih sprememb.
A s svojim dejanjem so poškodovali fasado vseh šestih stebrov spomenika nekaj metrov v višino.
Po prvih ocenah mestnih oblasti bo čiščenje stebrov Brandenburških vrat stalo najmanj 35.000 evrov, je za nemški Der Tagesspiegel povedala predstavnica mestne uprave za nepremičnine Marlen Koenecke.
Kot je pojasnila, so aktivisti uporabili barve, ki niso topne v vodi, zato je njihovo odstranjevanje tehnično bolj zahtevno, kot so sprva mislili.
Spomenik so sicer že uspeli očistiti do dveh metrov višine, saj so spodnji deli stebrov premazani z zaščitnim premazom proti grafitom. Težje pa bo očistiti zgornje dele spomenika, ki jih morajo čistiti s pomočjo dvigal. Po besedah Koeneckeve pa bo čiščenje zgornjega dela spomenika trajalo dlje tudi zato, ker se bojijo, da je barva prodrla globlje v pore materiala.
"Trenutno predvidevamo, da bo mogoče barvne pigmente tekom tedna popolnoma odstraniti iz peščenjaka, tako da bodo Brandenburška vrata za Berlinski maraton spet brez barve," je za Der Tagesspiegel pojasnila tiskovna predstavnica mestne uprave Johanna Steinke.
Z berlinske uprave za kulturno dediščino pa so še opozorili, da je zaradi čiščenja barve z vodo pod visokim tlakom delno poškodovana tudi površina samih stebrov.
Mestne oblasti so napovedale, da bodo plačilo stroškov čiščenja terjali od aktivistov, ki so škodo povzročili.
Nove akcije: aktivisti so se zalepili na cesto
Podnebni aktivisti Zadnje generacije nemškim oblastem delajo preglavice tudi s pogostimi blokadami cest. Tako so znova tudi v torek blokirali več cest v Berlinu.
V nekaterih primerih so svoje roke s superlepilom zalepili na cesto, kot je razvidno s fotografij. Tudi s temi blokadami cest podnebni aktivisti pozivajo k opustitvi fosilnih goriv do leta 2030.
Nemška policija je sporočila, da so protestniki v dvanajstih križiščih za nekaj časa ohromili promet in ustvarili dolge zastoje.
Podobne blokade cest so v Berlinu potekale že v ponedeljek, policija je popisala 274 ljudi in vložila 158 kazenskih ovadb.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.