V Sudanu še vedno potekajo spopadi, ki so aprila izbruhnili med sudansko vojsko in paravojaškimi silami RSF. V prestolnici Kartum je med nedeljskim napadom zagorelo več stavb, med njimi tudi znameniti nebotičnik. "To je resnično boleče," je prizor prek družbenih omrežij komentiral arhitekt stavbe Tagrid Abdin. Na družbenih omrežjih so se pojavili tudi posnetki visokih plamenov.
Nebotičnik, ki je v lasti naftne družbe Greater Nile, se nahaja tik ob afriški reki, v višino pa se razteza v 18 nadstropij. Gre za eno največjih znamenitosti v Kartumu. Zaradi česa točno se je steklena stavba vnela, ni znano. Prav tako zaenkrat še ni poročil o morebitnih žrtvah obstreljevanja v prestolnici, piše BBC.
Prebivalci južnega okrožja prestolnice so dejali, da so že takoj zjutraj zaslišali glasne poke. Bolnišnice v mestu ne delujejo, silovite eksplozije pa odmevajo več kilometrov daleč. 44-letni Naval Mohamed, ki je od prestolnice oddaljen tri kilometre, je dejal, da so detonacije tudi pri njih stresle okna in vrata.
O zračnih napadih in kopenskih bitkah so sicer poročali tudi iz drugih delov države. Spopadi naj bi se zaostrili v soboto, ko so sile RSF napadle območja, ki jih je nadzirala vojska. Med njimi tudi ministrstvo za pravosodje. Po poročanju časnika Sudan War Monitor, ki zagotavlja analizo konflikta, naj bi v napadu poleg stolpnice zgorelo več vladnih poslopij. Napadi so se nadaljevali v nedeljo. Že omenjeni prebivalec Naval je spopade ta vikend označil za najbolj nasilne, odkar se je začela vojna.
Nasilje se je začelo 15. aprila, kot že omenjeno, pa ga je sprožil boj za oblast med voditelji sudanske vojske in paravojaških Sil za hitro podporo (RSF). Po ocenah ZN je od takrat državo zapustilo že več milijonov prebivalcev. Po zadnjih podatkih je v pol leta v Sudanskem konfliktu umrlo 7500 ljudi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.