Obvestilo v supermarketu v Friedersdorfu, nedaleč od Berlina. "Spoštovane stranke, začenja se naša tiha ura. Prosimo vas za diskretnost. Najlepša hvala."
V času tihe ure se sliši samo šelestenje embalaže in piskanje blagajne. Nič glasbe iz zvočnikov, nič obvestil, luči so prijetno zasenčene. Stankam je umirjenost všeč. "Zelo lepo. Lahko bi trajalo dlje. Ena ura je premalo." "Nakupovanje je bilo bolj sproščeno. Mogoče tudi zato, ker se lahko bolj osredotočiš na to, kar res želiš početi."
"Ljudje tukaj le šepetajo, kar dokazuje tudi moj merilnik hrupa. Moč zvoka je samo 44 decibelov," je opazila Juliane Bauermeister, novinarka RTL. Običajno je v supermarketu dvakrat bolj glasno. Hrup pa povzroča stres. Tudi sicer vsakodnevni hrup povečuje tveganje, da zbolimo. Lahko vodi do visokega krvnega tlaka, bolezni srca in ožilja ali srčnega infarkta.
Tudi če se to ne zgodi, ima visoka raven hrupa vedno posledice. "V zelo zelo glasnem okolju opažamo, da so ljudje manj ustrežljivi, da postanejo bolj agresivni. Opažamo, da vpliva tudi na vedenje ljudi," pojasnjuje raziskovalec hrupa s TU Berlin prof. dr. André Fiebig.
Razlog več za zmanjšanj glasnosti, kot to počnejo v supermarketu v Friedersdorfu. Po njihovem zgledu je doslej tiho uro uvedlo že več kot 50 trgovin po vsej Nemčiji. "Naša tiha ura je namenjena predvsem ljudem, ki trpijo zaradi senzorne preobremenjenosti. Na primer za ADHD ali dolgim covidom, izgorelostjo, avtizmom," je pojasnila vodja trgovine Yvonne Wilde.
V miru in tišini uživajo tudi vsi drugi kupci. Večina se jih šele potem, ko je tiho, zave, kako moteče glasen je lahko vsakdan.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.