Tujina

Svetovne zaloge nafte kopnijo rekordno hitro

Pariz, 13. 05. 2026 17.19 1 min branja 47

Naftne zaloge na Nizozemskem

Države zaradi motenj v oskrbi, ki jih je povzročila vojna na Bližnjem vzhodu, rekordno hitro izkoriščajo zaloge nafte in strateške rezerve, opozarja Mednarodna agencija za energijo (IEA). Svetovne zaloge so se aprila zmanjšale za dodatnih 117 milijonov sodov, potem ko so se marca za 129 milijonov sodov.

"Hitro krčenje rezerv in nadaljnje motnje v oskrbi lahko pomenijo prihodnje skoke cen," je agencija po poročanju francoske tiskovne agencije AFP opozorila v svojem mesečnem poročilu.

Po opozorilih IEA se je tempo sproščanja nujnih zalog nafte aprila pospešil. "Ker svetovne zaloge nafte padajo na rekordno nizko raven, se zdi pred vrhuncem poletnega povpraševanja nadaljnja nestanovitnost cen zelo verjeten scenarij," je izpostavila agencija.

Naraščajoče cene nafte pa trenutno vplivajo tudi na njeno povpraševanje, saj končni uporabniki, kot je denimo petrokemična industrija, zmanjšujejo porabo naftnih derivatov.

IEA pričakuje, da se bo svetovno povpraševanje v drugem četrtletju zmanjšalo za 2,4 milijona sodov na dan, kar je manj od napovedi 3,5 milijona soda na dan pred izbruhom vojne na Bližnjem vzhodu.

Naftni tanker v Hormuški ožini, ki še vedno ni odprta.
Naftni tanker v Hormuški ožini, ki še vedno ni odprta.
FOTO: Profimedia

Iran od začetka vojne 28. februarja, ki sta jo sprožila ZDA in Izrael, nadzira za izvoz nafte in plina strateško pomembno Hormuško ožino. Posledično so cene nafte v zadnjih tednih strmo naraščale in države prisilile v iskanje alternativnih dobav.

IEA je marca sporočila, da bo svetovnim trgom zagotovila 400 milijonov sodov iz nujnih zalog članic IEA, od katerih je bilo že izčrpanih približno 164 milijonov sodov.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI47

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cekinar
13. 05. 2026 21.25
z avstrijci bi lahko skupaj kupili poceni rusko nafto,ukrajini pa ne pošiljali orožja več.
Rock8
13. 05. 2026 21.08
Oranžni sindrom
oikos
13. 05. 2026 21.04
Čestitam politiki EU za odličen rezultat. Še malo pa bomo brez gat. In nato nam jih bodo prodali Rusi.
Slovenska pomlad
13. 05. 2026 20.36
Tik tak...
Voluhar7
13. 05. 2026 20.12
In potem svizec zavije čokolado......
Ne hodimnavolitve
13. 05. 2026 19.52
Trump bolje, da ostaneš v Ameriki.
LevoDesniPles
13. 05. 2026 19.50
važno da javna sekta še utegne z večnega počitka odpotovati na dopust z nakradenim dnarom XD
poper00
13. 05. 2026 19.46
Dajte komunisti iz SDS zdaj zopet komentirat.Tipi kot so Trump ,Orban ,Janša ,ki super živijo in iz jaht pošiljajo druge v vojno v principu pa se bojijo majhne miške.Ovce pa jim vzklikajo hvalospeve.
grumf
13. 05. 2026 19.46
Kako bomo zdej prpelal liter dizla na 1€?
Bananistanec
13. 05. 2026 20.23
Ko bo na 10€ odstani ničlo
buco_konj
13. 05. 2026 19.45
Zaradi 25% moznosti kopnijo zaloge. koga farbate?
Kardinal v Kristusu
13. 05. 2026 19.39
Ne rabimo nafte, važno da bo Iran poražen, naj stane kar hoče. Podpiramo naše NATO zaveznike ZDA in Izreal.
Kardinal v Kristusu
13. 05. 2026 20.08
ZDA so v NATO... Izrael pa njen satelit... Oz. obratno...
myomy
13. 05. 2026 19.34
Desničarji so nam navozili za pol Evrope azilantov, Ukrajincem pošiljajo milijarde, nam pa dvigujejo cene v nebo. Propad desne Evrope in velik vzpon komunistične Kitajske. Komunizem je sedanjost, kapitalizem pa preteklost.
myomy
13. 05. 2026 19.30
Važno, da ima NATO dovolj nafte, da se poljska vojaška letala brez veze vozijo po zraku za vsako, ko slišijo, da en ruski dron leti proti Ukrajini.
slayer2
13. 05. 2026 19.25
Dobr nas perejo!!!
kryptix
13. 05. 2026 19.37
Bolj sami sebe peremo. noben ne sili ampak je priročno, uporabno,... In postane norma, kot pametni telefon. Noben ne sili lahko pa mi njih prisilimo če začnemo v službo hoditi po 5 komadov v en avto. Hitro bi začeli delati avte za enega.
Senzor
13. 05. 2026 19.21
Zeleni nateg naj ponudijo Indiji, ki onesnažuje okolje na račun revežev, ki delajo za drobiž.
Senzor
13. 05. 2026 19.19
EU naj neha finančno podpirati skorumpirano Ukrajino, potem imamo lahko cenejše energente iz Rusije.
dober dan
13. 05. 2026 19.14
prvo pišete kako gre tja 1/5 nafte, 90% od tega v azijo. In sedaj nam zmankuje nafte ane
Stojadina-sportiva
13. 05. 2026 19.05
Jaja vsega imamo preko glave jaja nč se bat...potem pa od šuba vsega zmanjka hah...štorija 100x slišana
August Landmesser
13. 05. 2026 19.00
Zaključek je preprost...zahvaljujoč butastemu trumpu ki ima podporo janše in vernikov in napada na Iran...je Iran dal sankcije celemu zahodu...pa so isti krulili , da Iran nima za burek...
golobove drobtinice
13. 05. 2026 20.47
Zanimivo je, da levičarji podpirate iranske verske fanatike, ker levičarji ne priznavajo ver. Njihovi bogovi so Marx, Lenin...
August Landmesser
13. 05. 2026 18.59
desničarska šefica eu vonderlajdra je krulila da energenti niso problem...in ruskih ne smemo imeti...in za njo so to degutantno mantro ponavljali tudi naši razni animali s pridruženo čredo desničarjev
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763