Švicarski predsednik Guy Parmelin je na novinarski konferenci v Bernu sporočil, da končuje pogajanja o okvirnem sporazumu z EU. Parmelin je bil konec aprila v Bruslju na pogovorih s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, vendar so se pogajanja znašla v slepi ulici, ker EU ni želela pristati na zahtevo Švicarjev po izključitvi vprašanj, povezanih z državnimi pomočmi, zaščiti plač in svobode gibanja iz sporazuma.
Švicarska vlada je sporočila, da je opravila oceno izida pogajanj o sporazumu, pri čemer je prišla do sklepa, da ostajajo znatne razlike med EU in Švico glede ključnih zadev. "Pogoji za podpis sporazuma torej niso izpolnjeni. Zvezni svet je danes sprejel odločitev, da ne bo podpisal sporazuma, in to odločitev posredoval EU," so sporočili v Bernu.
V Bruslju so izrazili obžalovanje zaradi te odločitve. "Obžalujemo to odločitev glede na napredek, ki je bil narejen v preteklem letu, da bi institucionalni okvirni sporazum postal stvarnost," je v sporočilu zapisala Evropska komisija.
Zgodovina sodelovanja med Švico in EU
Prvi sporazum o prosti trgovini med EU in Švico je bil podpisan leta 1972, drugi paket bilateralni dogovorov pa 1999. Dogovori zajemajo številna vprašanja glede prostega pretoka ljudi, javnih naročil, kmetijstva, raziskav in civilnega letalstva. Partnerici imata sicer sklenjenih več kot 120 dogovorov.
Po podatkih Evropske komisije je Švica četrti največji trgovinski partner Unije, za Kitajsko, ZDA in Združenim kraljestvom. Švica sicer predstavlja 6,9 odstotka izvoza EU in 5,7 odstotka uvoza.
Medtem pa je Unija največji trgovski partner Švice, saj Švica v EU izvozi približno 42 odstotkov blaga, iz EU pa uvozi polovico blaga, poroča Euronews.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.