Epicenter potresa je bil v morju, 18 kilometrov južno od mesta Hualien in v globini 34,8 kilometra. Kot poroča BBC, se je v mestu zrušilo več zgradb, nekaj ljudi pa je ujetih v ruševinah. Posnetki lokalne televizije prikazujejo večnadstropne stavbe, ki so po potresu nagnjene. Zaradi zemeljskih plazov je zaprtih več cest.
Tajvanska agencija za gasilstvo je sporočila, da je število smrtnih žrtev naraslo na devet, poškodovanih je več kot 900 ljudi. Vse smrtne žrtve so iz okrožja Hualien. Okoli 127 oseb je medtem še vedno ujetih, od tega okoli 77 v gorskih predorih, okoli 50 pa v manjših avtobusih, ki so bili na poti v narodni park Taroko, poroča BBC.
Predori, v katerih so ujeti ljudje, se nahajajo vzdolž avtoceste Suhua, ki poteka po vzhodni obali in velja za eno najbolj "zahrbtnih" cest. Čeprav slovi po čudovitem razgledu na Tihi ocean, je znana tudi po tem, da je izjemno nevarna, med drugim tudi zaradi zemeljskih plazov. Sestavljena je iz več tunelov, številni so tudi precej dolgi - prav v njih pa naj bi bili ujeti turisti.
Po poročanju BBC-ja ni znano, v kakšnem stanju so, ali so varni, ali imajo hrano in vodo, prav tako ni znano, kako dolgo bo potekala reševalna akcija. Medij poroča, da mora biti najbolj grozno tistim, ki so ustali ujeti na avtobusu v tunelu na delu ceste, kjer je na eni strani gora, na drugi pa strm prepad v ocean.
Opozorila pred valovi cunamija so umaknili
Na Tajvanu, Japonskem in Filipinih so oblasti sprva izdale opozorilo pred valovi cunamija, vendar so ga okoli dve uri kasneje umaknile, saj da je nevarnost minila.
Uvodni potresni sunek je bilo čutiti po celotnem otoku, kasneje pa so sledili popotresni sunki, med njimi največji magnitude 6,5, ki so ga čutili tudi v prestolnici Tajpej, kjer so začasno ustavili promet s podzemno železnico.
Gre za najmočnejši potres na Tajvanu v zadnjih 25 letih, je novinarjem povedal direktor Uprave za vreme in seizmologijo v Tajpeju Vu Čien Fu. Ocenil je, da sta stroga regulacija potresne gradnje in osveščanje glede ravnanja v naravnih katastrofah preprečila najhujše na otoku, kjer se sicer pogosto tresejo tla.
Kmalu po potresu se je odzvala Kitajska in Tajvanu ponudila pomoč. Kot je dejala tiskovna predstavnica kitajskega urada za tajvanske zadeve Zhu Fenglian, je Kitajska "zelo zaskrbljena zaradi razmer in izraža iskreno sočutje tajvanskim rojakom". Napetosti med državama so v zadnjem času na visoki ravni. Le uro pred potresom je tajvansko obrambno ministrstvo sporočilo, da je v zadnjih 24 urah 20 kitajskih vojaških letal vstopilo v tajvansko območje zračne obrambe.
Potres leta 1999 z magnitudo 7,6 je zahteval 2400 življenj, Vu pa je opozoril, da lahko v prihodnjih dneh pride do še več podobnih sunkov, kot je bil jutranji.
Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve je sporočilo, da spremlja razmere na Tajvanu. Informacij o številu slovenskih državljanov na območju ne vodijo, saj registracija zanje ni potrebna. Za zdaj niso prejeli nobenega zaprosila za pomoč, hkrati tudi niso bili obveščeni o poškodovanih državljanih.
V primeru potrebe po pomoči se lahko slovenski državljani obrnejo na nujne službe, ki so zagotovljene na Tajvanu. V primeru konzularne pomoči se lahko obrnejo na pisarne EU držav, ki so prisotne na otoku oz. veleposlaništvo v Pekingu.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.