Tujina

The Onion s pozivom vrhovnemu sodišču v bran stopil lokalnemu satiriku

Washington, 04. 10. 2022 12.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
0

Zaradi neutrudnega prizadevanja enega najbolj znanih ameriških posredovalcev izmišljenih novic po ZDA znova odmeva glasen klic po pravici. Satirična publikacija The Onion je na ameriško vrhovno sodišče namreč vložila pravni dokument in ga pozvala, naj prevzame primer, ki se ukvarja s pravico do parodije. In da bi poudarili svoj prav, so prav v svojem slogu poskrbeli, da je v dokumentu tudi dobra doza "popolnih neumnosti".

V dokument so na primer zapisali, da imajo 4,3 trilijona bralcev po vsem svetu in da so prav zato "najmočnejša in najvplivnejša organizacija v človeški zgodovini". Dodali so, da nudijo 350.000 delovnih mest po pisarnah in v "taboriščih za ročno delo" ter da "imajo v lasti večino svetovnih čezoceanskih ladijskih poti, da so v državi vodilni na področju krčenja gozdov in rudarjenja ter da dnevno opravijo na milijone testov na živalih". 

Zakaj se Onion, ki dejansko je vplivna publikacija, čuti poklicanega, da se vmeša v tak, na prvi pogled vsakdanji sodni primer? "Da bi zaščitili svojo sposobnost ustvarjanja fikcije, ki se lahko na koncu zlije z resničnostjo," je zapisano v vlogi. "Pisci publikacije The Onion imajo tudi sebičen interes, da političnim oblastem preprečijo, da bi zapirale humoriste."

Publikacija je v skrbeh zaradi primera, ki so ga mediji objavili pod naslovom: "Policisti v Ohiu aretirali moškega, ki se je iz njih norčeval na Facebooku". Zapisali so, da zveni, kot da gre za naslov v njihovi satirični reviji, "vendar to ne drži", poroča The Guardian.

The Onion
The Onion FOTO: Shutterstock

Moškega aretirali, ker je ustvaril Facebook stran parodije lokalne policije

Anthonyja Novaka so aretirali leta 2016, ker je na Facebooku ustvaril stran, ki je predstavljala parodijo strani lokalne policije. Obtožen je bil motenja javne službe, vendar je bil oproščen. Leto kasneje je tožil oddelek, saj je trdil, da se mu policija zaradi uporabe njegove pravice do svobode govora maščuje.

Maja je nato ameriško prizivno sodišče podprlo policijo, Novakov odvetnik pa je dejal, da ta odločitev "postavlja nevaren precedens, ki spodkopava svobodo govora". Prejšnji teden se je Novak pritožil na vrhovno sodišče, na kar se je odzvala tudi publikacija. The Onion je dokument vložil kot tako imenovan "amicus curiae" oziroma "prijatelj sodišča". Gre za posameznika ali organizacijo, ki ni stranka v sodnem postopku, vendar mu je dovoljeno pomagati sodišču z informacijami, strokovnim znanjem ali vpogledom, ki se nanaša na vprašanja v zadevi.

V enem od svojih manj zabavnih delov dokumenta je zapisano, da odločitev prizivnega sodišča "ogroža starodavno obliko diskurza. Odločitev sodišča nakazuje, da se parodisti lahko šalijo le, če vnaprej opozorijo občinstvo, da njihova parodija ni resnična. Toda nekatere oblike komedije ne delujejo, če komik šale ni sposoben povedati z resnim obrazom."

"The Onion ne more stati križem rok"

Dokument poudarja zgodovino parodije in njeno družbeno funkcijo: "Prevzame določeno obliko, da bi lahko posamezno temo kritizirali od znotraj." Besedilo tako služi kot redek vpogled za zaveso komedije – razlaga, kako delujejo šale – čeprav dokument hkrati služi kot bolj tradicionalen pravni dokument, ki kaže na pomembne sodne primere.

Mesto Parma mora do 28. oktobra podati odgovor na zadevo, ki bo, če se bo višje sodišče odločilo za obravnavo, obravnavana naslednje leto. Medtem pa "The Onion ob sodbi, ki grozi, da bo uničila obliko retorike, ki obstaja že tisočletja in je še posebej močna na področju politične razprave, ne more stati križem rok". Dodali so še, da prav ta oblika retorike "čisto mimogrede predstavlja osnovo za plače pisateljev publikacije"

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.