"Število tigrov v Nepalu in drugih azijskih državah se zaradi nezakonitega divjega lova in krčenja habitata stalno zmanjšuje. Leta 2010 nam je postalo jasno, da bomo ogroženo vrsto izgubili, če se ne bomo skupaj potrudili, da bi stvari spremenili," je povedala Ginette Henley iz Svetovnega sklada za naravo. Vlade držav, v katerih živijo ogroženi tigri, so si zato na mednarodnem vrhu o ohranjanju tigrov v Sankt Peterburgu zadale cilj: do leta 2022 podvojiti število divjih tigrov, poroča CNN.
Strategija je bila ohranjanje habitata, krepitev zaščite tigrov v nacionalnih parkih in rezervatih za divje živali. Po mnenju Henleyjeve je bila za uspešnost projekta ključna osredotočenost na koridorje divjih živali, ki pomagajo povezovati sicer razdrobljene dele tigrovega habitata.
"Pogozdovanje območij je bilo ključno, da se je tigrovo naravno okolje obnovilo in ohranilo. Ko mladiči tigrov postanejo samostojni, se odmaknejo od staršev, kar pomeni, da rabijo več prostora. Ta razpršitev pa je možna le takrat, ko se tigri lahko varno gibljejo," je pojasnila. Tu se je Henleyeva zahvalila lokalnim skupnostim, ki so po njenem mnenju gonilna sila tega projekta. Različne skupnosti so bile namreč zadolžene za pogozdovanje in so bile na tak način neposredno vključene v ohranjanje vrste.
Pri projektu so morali biti pozorni na varnost tako tigrov kot ljudi. "Resnično je potreben celosten pristop. Treba je namreč vedeti, kje tigri živijo, da se lahko potem lokalne skupnosti tem območjem izogibajo," je podpredsednica pojasnila njihovo strategijo. V Nepalu so si pomagali tudi s praktičnimi orodji, kot so ograje, s katerimi so živino zaščitili pred plenilci in nočno osvetlitvijo. Slednja je pomagala preprečiti upad tigrov na naseljena območja. Uvedli so tudi kompenzacijskih programe za tiste kmete, ki jim tigri vseeno ubijejo živino.
Zaščita tigrov pomeni tudi zaščito ostalih ogroženih vrst
Zaščita tigrov pomaga zaščititi tudi druge ogrožene vrste. "Če bomo zaščitili enega tigra, bomo zaščitili 10.000 hektarjev gozda, kar pozitivno deluje tudi na blaženje podnebnih sprememb," je pojasnila Henleyjeva.
Svetovni sklad za naravo pa se je vključil še v projekt t. i. ekoturizma, saj so zaščiteni nacionalni parki za tigre postali priljubljena turistična atrakcija, prihodki iz parkov pa pomagajo podpirati potrebe skupnosti. "To spodbuja občutek zaupanja v projekte ohranjanja," je dodala podpredsednica.
Čeprav je nepalska zgodba zgodba o uspehu, pa je po podatkih Svetovnega sklada za naravo v divjini le okoli 3900 tigrov, zaradi česar vrsta ostaja ogrožena. V Vietnamu, Kambodži in Laosu pa so tigri že izumrli.
"Uspehe iz Neaplja moramo ponoviti tudi drugje," je bila jasna predstavnica Sklada. Poudarila je, da sta pri tem najpomembnejši politična volja in vodstvo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.