Tokio in Seul bi prizadele 25-odstotne dajatve na izvoz blaga v ZDA. Za države, kot so Indonezija, Bangladeš, Tajska, Južna Afrika in Malezija, pa Trump načrtuje uvedbo carin v višini med 25 in 40 odstotkov.

Kljub novim grožnjam, ki so znova povzročile negotovost v svetovnem gospodarstvu, pa Trump ne izključuje možnosti za dodatno podaljšanje novega roka. "Rekel bi, da je ta datum dokončen, vendar ni 100-odstotno dokončen," je povedal novinarjem na ponedeljkovi večerji z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem.
Na vprašanje, ali je višina carin, ki jih je navedel v pismih državam, njegova končna ponudba, pa je dejal, da bi v primeru, da mu dajo drugačno ponudbo, ki mu bo všeč, pristal tudi na to.
Medtem se države odzivajo na vsebino pisem, ki jim jih je Trump poslal v ponedeljek. Japonski premier Shigeru Ishiba je danes dejal, da so 25-odstotne carine, ki bi jih Trump uvedel za Japonsko, "resnično obžalovanja vredne". Dodal je, da si bo Tokio še naprej prizadeval za sklenitev obojestransko koristnega dogovora, hkrati pa bo stremel k zaščiti svojih nacionalnih interesov.
"Še vedno obstajajo odprte točke, o katerih se Japonska in ZDA ne moreta strinjati in zaradi katerih žal nismo dosegli dogovora. Japonska vlada je nadaljevala z odločnimi pogajanji, da bi se izognila prehitrim kompromisom, in zahtevala tisto, kar je treba zahtevati, ter zaščitila tisto, kar je treba zaščititi," je pojasnil Ishiba in napovedal nadaljevanje pogajanj z upoštevanjem novega roka.
Južnokorejski svetovalec za nacionalno varnost Wi Sung-lac se je medtem v Washingtonu srečal s svojim ameriškim kolegom Marcom Rubiom in izrazil upanje, da bi kmalu lahko potekal dvostranski vrh, na katerem bi dosegli "obojestransko koristne rezultate pri ključnih odprtih vprašanjih".
Trump višje carine najavil tudi Srbiji in BiH
Med 14 državami, za katere je ameriški predsednik Donald Trump v ponedeljek najavil višje carine, sta tudi Srbija ter Bosna in Hercegovina. ZDA nameravajo za BiH po Trumpovih napovedih uvesti 30-odstotne carine, za Srbijo pa 35-odstotne.
V pismu srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, ki ga je objavil na svojem družbenem omrežju Truth Social, je denimo navedel, da se lahko te carine spremenijo navzgor ali navzdol glede na odnose med ZDA in Srbijo. Obenem je dodal, da Beograd "nikoli ne bo razočaran nad ZDA".
Vučića je v pismu prosil za razumevanje, češ da je 35-odstotna carina bistveno nižja od tiste, ki bi bila potrebna za izravnavo trgovinskega primanjkljaja med državama.
Podobno pismo je Trump poslal tudi predsedujoči predsedstvu BiH Željki Cvijanović ter vsem drugim voditeljem 12 držav. Poleg Srbije in BiH so to še Južna Koreja, Japonska, Mjanmar, Laos, Kambodža, Tajska, Bangladeš, Indonezija, Južna Afrika, Kazahstan, Malezija in Tunizija.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.