Trump je v četrtek zvečer v svojem zasebnem golf klubu v ameriški zvezni državi Virginija gostil poseben dogodek, ki ga je poimenoval "najbolj EKSKLUZIVNO POVABILO na svetu". Na gala večerji se je zbralo več kot 200 vlagateljev v kriptovalute.
Da bi si zagotovili sedež na gala večerji s predsednikom ZDA, je okoli 220 trgovcev s kriptovalutami v Trumpov meme kriptokovanec vložilo več deset milijonov dolarjev. 55 najbolj radodarnim kupcem so obljubili dodatne ugodnosti, vključno z ločenim koktajl sprejemom, poroča revija Time. Po izračunih podjetja Nansen so gostje v povprečju za sedež odšteli več kot 1,7 milijona dolarjev (1,5 milijona evrov), sedem največjih vlagateljev pa več kot 10 milijonov dolarjev (8,8 milijona evrov).
Senatorka iz Massachusettsa Elizabeth Warren je večerjo, na kateri je ameriški predsednik govoril približno pol ure, preden je zaplesal ob pesmi YMCA, opisala kot "orgijo korupcije".

"Donald Trump izkorišča predsedniški položaj za bogatenje s kriptovalutami, in to počne kar na očeh vseh," je dodala.
Še pred začetkom večerje se je pred golf klubom zbralo nekaj protestnikov, ki so v rokah držali transparente z napisi "Amerika ni naprodaj" in "Ustavite korupcijo s kriptovalutami".
Trump je svoj meme kovanec predstavil januarja letos na predvečer njegove inavguracije. Vrednost kriptovalute je takrat poskočila nad 75 dolarjev (66 evrov) za posamezni kovanec, znan kot $TRUMP. A kasneje je vrednost kovanca doživela strm padec in aprila dosegla dno pri približno sedmih dolarjih (okoli šest evrov), poroča ABC News.

Ravno takrat je Trump napovedal gala večerjo, ki so jo oglaševali kot "intimno zasebno večerjo", na kateri bi največji vlagatelji v $TRUMP iz prve roke slišali govor predsednika Trumpa o prihodnosti kriptovalut. Do naslednjega dne se je vrednost kovanca povečala za več kot 55 odstotkov. Nato je začela nihati, saj so tisti, ki so si želeli zagotoviti vstop na gala prireditev, kovanec kupili, drugi, ki so želeli izkoristiti navdušenje, pa so ga prodajali.
Identiteta večine udeležencev večerje ostaja skrivnost, a po podatkih neprofitne raziskovalne skupine Accountable.US se zdi, da ima vsaj 20 od 25 največjih vlagateljev sedež v tujini. Znano je, da se je večerje udeležil Justin Sun, kontroverzni kitajski kripto milijarder, ki je poleg naložb v Trumpov kriptokovanec vložil še 75 milijonov dolarjev (66 milijonov evrov) v World Liberty Financial, še eno kripto podjetje, povezano s Trumpom.
V Beli hiši so zavrnili obtožbe, da predsednik svoj politični vpliv izkorišča za zasebne interese. "Predsednik si prizadeva za sklenitev DOBRIH poslov za ameriški narod, ne zase," je zapisala tiskovna predstavnica Anna Kelly.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.