V ZDA še čakajo na priznanje poraza predsednika Donalda Trumpa na predsedniških volitvah, potem ko je novoizvoljeni predsednik Joe Biden v soboto že opravil zmagoviti govor. Medtem ko Trump napoveduje nove tožbe, bo Biden skušal začeti tranzicijo, pri čemer je že danes imenoval posebno delovno skupino za boj proti pandemiji.
Delovna skupina bo Bidnu svetovala glede ukrepov, ki bi jih lahko ZDA sprejele, da bi zajezile pandemijo covida-19, ko bo januarja nastopil svoj predsedniški mandat. Med drugim mu bodo strokovnjaki pomagali tudi glede razvoja in porazdelitve varnega in učinkovitega cepiva, ko bo to enkrat na voljo.
V ekipi bodo predsedujoči nekdanji generalni kirurg ZDA Vivek Murthy, nekdanji komisar Uprave za hrano in zdravila (FDA) David Kessler in profesorica na univerzi Yale Marcella Nunez-Smith. V skupini bo še deset drugih članov, številni med njimi so že delali za prejšnje ameriške vlade.
V Bidnovi ekipi pa je tudi dr. Rick Bright, žvižgač iz Trumpove administracije, ki je razkril, da so bila njegova zgodnja opozorila o pandemiji preslišana, Trump pa ga je nato odstavil s položaja. Bright je med drugim opozarjal na kritično pomanjkanje zaščitne opreme in ventilatorjev, kar se je kasneje pokazalo za velik problem v mestih, kot je New York.
Biden je danes znova nagovoril Američane, tokrat pa je bila osrednja tema njegovega govora pandemija novega koronavirusa. Novoizvoljeni predsednik je poudaril, da mora biti postopek razvoja cepiva transparenten, tako, da bodo Američani zaupali znanosti.
Nujno je treba ukrepati, je dejal Biden, saj število primerov, hospitalizacij in smrti hitro narašča. Preden bi bilo cepivo širše dostopno, bi po projekcijah v ZDA lahko umrlo še 200.000 ljudi.
Američane je znova pozval k nošenju zaščitnih mask. “Morda vam to reši življenje, zato vas prosim, da nosite masko. Naredite to zase ali pa za svojega soseda. Maska ni politično vprašanje.” Kot dodaja, so maske najhitrejša pot nazaj v ‘normalno življenje’.
Joe Biden bo sicer ZDA hitro vrnil tudi k pariškemu podnebnemu sporazumu, ki je bil sprejet predvsem po zaslugi ZDA oziroma vlade Baracka Obame, v kateri je bil Biden podpredsednik.
ZDA bo vrnil tudi v Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO), odpravil bo prepoved prihoda v ZDA za državljane določenih muslimanskih držav in nezakonite priseljence, ki so v ZDA prišli kot mladoletniki, zavaroval pred izgonom.
Bidnova odprava Trumpove dediščine bo podobno hitra in temeljita, kot je bila Trumpova odprava Obamove dediščine. Z ukrepi, ki zahtevajo zakonodajno pot, bo križ, če republikanci ohranijo večino v zveznem senatu, vendar pa bo Biden storil vse, kar lahko stori sam na podlagi ustavnih pooblastil.
Trump še ne namerava priznati poraza
Izid predsedniških volitev v ZDA so že pozdravili številni svetovni voditelji in Bidnu čestitali za zmago, vendar Trump še ne namerava priznati poraza, če sploh. Vztraja, da je le on dobil zakonite glasove volivcev, nasprotnik pa nezakonite, in bo nadaljeval s tožbami po nekaterih ključnih zveznih državah.
Izidi volitev morajo biti potrjeni do 14. decembra, ko se po zveznih državah sestanejo elektorji in glasujejo za zmagovalca. Ustava elektorjev ne zavezuje, da upoštevajo voljo volivcev, in možni so tudi zapleti, do katerih bi lahko prišlo, če bi države z republikanskim političnim vodstvom imenovale elektorje, ki volje volivcev ne bi upoštevali.
Po poročanju ameriških medijev se najožji krog Donalda Trumpa ne strinja glede tega, kaj bi moral predsednik narediti – prva dama Melania Trump in njegov zet ter svetovalec Jared Kushner naj bi mu svetovala, naj poraz prizna, medtem ko njegova starejša sinova, Eric in Donald Jr., očeta spodbujata, naj pritiska na zaveznike in se še naprej bori. Govorec Trumpove kampanje Jason Miller je v tvitu sicer zanikal, da bi Kushner tastu svetoval, naj odneha z bojem.
Trumpova kampanja sicer med drugim načrtuje, da bodo ljudi bombardirali z sms sporočili o tem, da so bile volitve ukradene s štetjem nelegalnih glasov v državah bojnega polja, kar sicer niso podprli z nobenimi dokazi. Ob tem naj bi tudi uporabili osmrtnice ljudi, za katere bodo trdili, da so vseeno "glasovali" na volitvah.
Njihov cilj je, da bodo povzročili dovolj dvomov pri državnih sekretarjih ključnih držav, da bodo ti sami odprli preiskave oziroma bodo pozvali k ponovnemu štetju. To bi podaljšalo proces in potencialno dalo kampanji več časa, da bo nadaljevala s tožbami na sodiščih.
Trump v zasebnih pogovorih naj niti ne bi zanikal izida volitev, čeprav to počne javno. Kljub temu še naprej pritiska na svoje odvetnike, da s pravnimi sredstvi zavlačujejo potrditev uradne potrditve rezultatov. Medtem ko mnogi znotraj republikanske stranke ne podpirajo povolilnega dogajanja, so nekateri senatorji javno izjavili, da Trump ne bi smel priznati poraza, na primer Lindsey Graham iz Južne Karoline in senator Teksasa Ted Cruz.
Potem ko so Bidna v soboto razglasili za zmagovalca v Pensilvaniji in Nevadi, je zbral že najmanj 279 od 270 elektorskih glasov, potrebnih za zmago. Nekateri, kot sta tiskovna agencija AP in televizija Fox News, so mu pripisali tudi zmago v Arizoni za skupaj 290 elektorjev.
Preostane pa še odločitev v Georgii in Severni Karolini ter na Aljaski, kjer bo vse tri elektorje, ki so na voljo, osvojil Trump. Najverjetneje bo zmagal še v Severni Karolini, v Georgii pa Biden pred ponovnim preštevanjem glasovnic zaradi majhne razlike vodi za okrog 10.000 glasov.
Glasove bodo še šteli, vendar pa je Biden dobil že več kot 75 milijonov glasov, Trump pa več kot 70 milijonov.
Minister Carson po torkovi volilni zabavi pozitiven na novi koronavirus
Ameriški mediji medtem poročajo, da je Ben Carson, minister za stanovanjsko gradnjo, postal zadnji v vrsti članov Trumpove administracije, ki se je okužil z novim koronavirusom.
Minister se je v torek udeležil zabave, ki so jo v Beli hiši priredili po volitvah. Namestnik vodje kabineta ministra je za medije dejal, da se Carson počuti dobro in da ima k sreči zagotovljen dostop do učinkovitega zdravljenja.
Tudi vodja kabineta Bele hiše Mark Meadows in še štirje drugi uslužbenci so bili po volitvah pozitivni na novi koronavirus.
KOMENTARJI (754)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.