Trumpovi ljudje naj bi zahtevali prilagajanje znanstvene statistike, da bo v skladu s predsednikovimi izjavami. New York Times je v nedeljo poročal o videoposnetku na spletni strani tiskovnega predstavnika ministrstva za zdravstvo ZDA Michaela Caputa, ki svari Ameriko, da v CDC obstaja uporna enota znanstvenikov, ki želi spodkopati predsednika Donalda Trumpa. Govoril je tudi o oboroženem uporu in strahu pred sencami na stropu svoje spalnice. Po objavi v New York Timesu je svojo stran na Facebooku sicer zablokiral.
Caputo je skupaj s svetovalcem Paulom Alexandrom med drugim zahteval spremembe uradnih podatkov o smrtnosti zaradi nalezljivih bolezni, ki jih CDC izdaja vsak teden in služi kot informacija znanstvenikom ter zdravnikom po ZDA. Zahtevala sta znižanje številk, da bo to bolj v skladu s Trumpovim optimizmom, da je pandemije v ZDA praktično konec. Oba sta se pritožila tudi na poročilo, da se lahko koronavirus širi tudi med otroki, ker bo to oviralo Trumpovo zahtevo po odprtju šol po Ameriki.
Trump je medtem obiskal Kalifornijo prvič po zadnjem velikem izbruhu požarov v naravi sredi avgusta, ki so doslej tam ter v Oregonu in državi Washington požgali 1,6 milijona hektarjev površin in zahtevali 35 življenj. Samo v Kaliforniji naj bi škoda znašala že 13 milijard dolarjev (okoli 11 milijard evrov).
Trumpa je nedaleč od Sacramenta v nekdanjem oporišču letalskih sil, ki ga sedaj uporabljajo gasilci sprejel guverner Kalifornije demokrat Gavin Newsom skupaj z drugimi državnimi uradniki. Newsom je Trumpa prijazno opozarjal na problem podnebnih sprememb, vendar pa je Trump to zavrnil in za požare spet okrivil slabo čiščenje gozdnih površin. Newsom ga je potem spomnil, da je 57 odstotkov gozdnih površin Kalifornije v lasti zvezne vlade, le trije odstotki pa v lasti države Kalifornije. Bolj zanimivo pa je bilo, ko je sekretar za naravne vire Kalifornije Wade Crowfoot Trumpa pozval, naj vendarle prizna podnebne spremembe in kaj to pomeni za gozdove. Trump pa mu je odgovoril: "Kmalu se bo začelo hladiti, boš videl."
Crowfoot je potem dejal, da si želi, da bi se s tem strinjala tudi znanost, Trump pa je odvrnil, da znanost tega ne ve. Trump je že leta 2015 dejal, da ne verjame v segrevanje ozračja, redno napada zelene pobude demokratske stranke in trdi, da bo njihova politika ukinila krave, letala in ljudi. Podnebni znanstveniki trdijo, da je naraščanje temperatur in pogostejše suše v Kaliforniji ter tradicionalne jesenske sezone požarov v naravi podaljšalo na praktično vse leto. Kalifornija je v zadnjih treh letih doživela pet največjih požarov v svoji zgodovini. Med njimi požar Paradise, ki je leta 2018 zahteval 85 življenj in uničil mesto Paradise v Sierra Nevadi. Trump je v ponedeljek odlikoval sedem pilotov vojaških letal, ki so takrat reševali civiliste.
Demokratski predsedniški kandidat Joe Biden je medtem v ponedeljek Trumpa označil za "podnebnega piromana" in menil, da ZDA v današnjem času potrebujejo drugačno vodstvo. "To je še ena kriza, kjer ne sprejema nobene odgovornosti, in če dobi nov mandat, potem ne smemo biti presenečeni, ko bo še več Amerike v ognju," je v Delawaru dejal Biden.
Predstavil je svoj 2000 milijard dolarjev vreden podnebni načrt, ki predvideva več vlaganj v čisto energijo in konec izpustov toplogrednih plinov iz elektrarn v ZDA do leta 2035. Podnebni aktivisti sicer tudi Bidna kritizirajo, da ne gre dovolj daleč in išče politično sredino. Biden je kasneje napovedal, da bo kot predsednik dvignil minimalno plačo na zvezni ravni na 15 dolarjev (okoli 12,6 evra) na uro, razširil dostop do zdravstva, zagotovil pomoč pri otroški negi in varstvu ter druge programe.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.